Fenomeni i aksidenteve në vende pune, eksperti në Report Tv: Shkak masat që duhet të ndërmerren por edhe neglizhenca e punëtorëve

Eksperti i punësimit, Erjon Muça ka folur për fenomenin e shpeshtë që ka ndodhur së fundmi lidhur me aksidentet në punë. Duke marrë shkasë nga ngjarja e rëndë që ndodhi këtë të diel në një pallat në ndërtim në Tiranë ku humbi jetën një 50-vjeçar, eksperti foli në Report Tv, me gazetarin Arbër Hitaj.

Muça u shpreh se një problematikë janë masat nga punëdhënësit por gjithashtu është edhe neglizhenca e punonjësit

“Ato që konstatohen më në pah janë ato me jetë njerëzish si rasti që përmendet ju. Arsyet janë nga më të ndryshme, si nga masat por dhe neglizhenca e punëtorëve për t’i respektuar masat. Rritja e humbjes së jetës nga mungesa e respektimit të sigurisë teknike. Kur rritet vrulli ne kemi parë që rindërtimi dhe infrastruktura apo shumë punonjës, automatikisht bëhet i pamundur kontrolli rigoroz.”-tha ai.

Ai foli dhe sa u takon përgjegjësive që kanë kompanitë lidhur me këtë rast.

“E kanë me detyrim të bëjë transparente masat, t’i njohin ata etj. Në një moment të caktuar që vetë punonjësi nuk i zbaton masat, kompania duhet të marrë masa të menjëhershme. Në rast se shkelja ka qenë e ripërsëritur etj.”- shpjegoi eksperti.  

Ngjarja ndodhi mëngjesin e kësaj të diele në Tiranë ku fatkeqësisht humbi jetën një 50-vjeçar në vendin e tij të punës aksidentalisht.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak