Festa e pavarësisë, 111-vjetori sjell për herë të parë në Tiranë ‘Paradën e shqiptarëve’! Diaspora bashkë edhe në ‘Folk Fest’

Festa e pavarësisë, 111-vjetori sjell për herë të parë në Tiranë ‘Paradën e shqiptarëve’! Diaspora bashkë edhe në ‘Folk Fest’

Tirana po bëhet gati për të festuar 111 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë. Për herë të parë, në kryeqytetin shqiptar do të mbahet, “Parada e shqiptarëve”. Aktiviteti do të zhvillohet më 28 Nëntor” në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’. Kryeministri Edi Rama shkruan se shqiptarët nga e gjithë diaspora do të bashkohen në këtë paradë.

“Festat e Nëntorit do të vijnë ndryshe këtë herë me shqiptarët e mbledhur nga e gjithë Diaspora, që do të bashkohen në paradën e traditës në 28 Nëntor, në Sheshin Skënderbej, për të vijuar më pas me koncertin "Folk Fest", ku e gjithë shqiptaria do të ngjitet në skenë me pjesëmarrjen e grupeve nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Arbëreshët”, shkruan Rama.

Më pas do të zhvillohet koncerti "Folk Fest". Erion Veliaj u bën thirrje shqiptarëve që të marrin pjesë në këtë koncert të madh festiv në sheshin “Skënderbej”, më 28 nëntor ora 20:30, ku do të bëhen bashkë dhe grupe artistike nga treva të ndryshme të vendit.

“Pas Paradës së Shqiptarëve, më 28 Nëntor, do të kemi mundësinë të shijojmë së bashku koncertin "Folk Fest", ku e gjithë shqiptaria do të ngjitet në skenë me pjesëmarrjen e grupeve nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Arbëreshët. Sheshi Skënderbej. 20:30 Mos mungoni!”; shkruan Veliaj.

Për herë të parë vjen në kryeqytetin shqiptar, “Parada e shqiptarëve”. Aktiviteti do të zhvillohet më 28 Nëntor në bashkëpunim me “Albanian Roots”.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Me tre tufa me euro në çantë tentojnë të largohen nga Kapshtica, sekuestrohen 29  mijë euro

Me tre tufa me euro në çantë tentojnë të largohen nga Kapshtica, sekuestrohen 29 mijë euro