FIFA dëshiron të rifreskojë dhe përmirësojë VAR-in duke ndjekur shembullin e tenisit

FIFA dëshiron të rifreskojë dhe përmirësojë VAR-in duke ndjekur shembullin e tenisit

Presidenti i PSG-së, Al-Khelaiffi dhe kreu i FIFA-s, Infantino

FIFA dëshiron të prezantojë një ndryshim në përdorimin e sistemit VAR, duke 'kopjuar' lojën e tenisit. Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino ka njoftuar ndryshime në përdorimin e sistemit të teknologjisë VAR.

Gjithçka ndodhi në Kongresin e FIFA-s në Bangkok. Infantino njoftoi për ndryshime të reja.

"Ne do të përmirësojmë dhe zhvillojmë VAR. Tani përdoret nga 65 shoqata kombëtare të futbollit. Ne kemi krijuar një teknologji që përdor më pak kamera dhe nuk ka nevojë për gjyqtarë, një sistem i tillë do të jetë më i aksesueshëm dhe më i lehtë për t'u zbatuar. Ne jemi tashmë duke e testua."

Risia që Infantino paralajmëron do jetë një “sfidë”. Trajnerët do të mund të kërkojnë që të shikojnë pamjet dy herë gjatë ndeshjes.

"Nëse pas shqyrtimit të pamjeve, përcaktohet se vendimi i gjyqtarit duhet të ndryshohet, ekipi që ka kërkuar rishikimin do të ruajë opsionin e një 'pamjeje' të re. Nëse rishikimi i pamjeve konfirmon vendimin e arbitrit, do hiqet një nga mundësia ”, shtoi kreu i FIFA-s.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Balla kritika opozitës për sjelljen ndaj Dumanit në parlament: Halli i një pjese ka zënë grykën e të gjithëve! Shpresa për t'ju çliruar nga makthi, zero

Balla kritika opozitës për sjelljen ndaj Dumanit në parlament: Halli i një pjese ka zënë grykën e të gjithëve! Shpresa për t'ju çliruar nga makthi, zero