Finiq/ Problemi me kullotat, banorët: Bashkia merr rryshfet, ua ndan tokat personave të tjerë

Televizioni Report tv pak kohë më parë ngriti shqetësimin e blegtorëve të fshatit Cerkovicë të Finiqit, të cilët akuzon Bashkinë se i ndante kullotat kundrejt rryfshfeteve personave të zonave të ndryshme, ndërkohë mësohet se ky problem ende s’ka gjetur zgjidhje. 

Pronarët e baxhove që marrin qumështin tek ata të njëjtin shqetësim e ngritën edhe në takimin që patën me kryeministrin Edi Rama, ku akuzuan drejtpërdrejt kryebashkiakun Leonidha Hristo. Kryeministri premtoi se do të dërgonte një grup kontrolli për të verifikuar rastin e bërë publik nga fermerët e bashkisë Finiq, por deri me tani nuk është marrë asnjë masë. 

Fatmir Mehmeti një blegtor i zonës shprehet për Repor tv se ai dhe blegtorët e tjerë po përballen më të njëjtat probleme, duke akuzuar kreun e pushtetit lokal, i cili kullotat e tyre ua jep personave të tjerë. Nga ana tjetër kryetari i Bashkisë Finiq i kontaktuar nga Report mohoi këto akuza. Blegtoria është ndër të paktat mjete mbijetesë për banorët e fshatit Cerkovicë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan