Finlanda drejt anëtarësimit në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

Finlanda drejt anëtarësimit në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

Flamuri i Finlandës dhe flamuri i BE-së

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t'u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës, veprim ky që përçoi mesazhe frike tek fqinjët e Moskës.

Pas qëndrimit të Finlandës, Kremlini reagoi duke paralajmëruar se do të detyrohet të ndërmarrë hapa hakmarrëse “ushtarako-teknike”.

Ndërkohë, në terren, forcat ruse goditën zonat në lindje të Ukrainës, duke përfshirë pjesën e fundit të rezistencës në Mariupol, si pjesë e ofensivës për të marrë rajonin jetik industrial të Donbasit, derisa Ukraina rimori disa qytete dhe fshatra në verilindje të vendit./REL 

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

S’pranonte ndarjen! Kërcënoi të dashurin dhe e sulmoi me bomba molotov, burg për 21-vjeçaren shqiptare në Greqi

S’pranonte ndarjen! Kërcënoi të dashurin dhe e sulmoi me bomba molotov, burg për 21-vjeçaren shqiptare në Greqi