Fizioterapisti Endrit Mone: Katër ushtrimet e thjeshta që mund të bëni për përmirësimin e frymëmarrjes

Kur na duhet ende përpjekje për të dalë fitimtarë në luftën kundër koronavirus, është e rëndësishme që të ndjekim disa këshilla që jo vetëm na mbajnë fizikisht në formë, por edhe ndihmojnë në përmirësimin e frymëmarrjes dhe shëndetit në përgjithësi.

Fizioterapisti Endrit Mone rekomandon disa ushtrime që së pari ju ndihmojnë në sistemin e frymëmarrjes në këto kohë, ku sipas tij shumica e njerëzve po preken nga parazitizmi në karantinë.

Të gjitha moshat janë prekur nga parazitizmi dhe mundohen ta mbajnë jetën në aktivitet. Brenda kushteve të shtëpisë ka mjete rrethanore për të bërë ushtrimet minimale, por do këshilloja që të nisnit nga pjesa e frymëmarrjes, por pjesa e ushtrimit të frymëmarrjes do ndihmonte këdo. Ajo që do doja të thkesoja janë katër ushtrime të thjeshta që gjithsecili do t’i bënte në shtëpi.” ndërkohë i demonstron ato në emisionin “Rreze Dielli”.

D.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Zbulohet krokodili “i virgjër” që la veten e vet shtatzënë

Zbulohet krokodili “i virgjër” që la veten e vet shtatzënë