Fizioterapisti Endrit Mone: Katër ushtrimet e thjeshta që mund të bëni për përmirësimin e frymëmarrjes

Kur na duhet ende përpjekje për të dalë fitimtarë në luftën kundër koronavirus, është e rëndësishme që të ndjekim disa këshilla që jo vetëm na mbajnë fizikisht në formë, por edhe ndihmojnë në përmirësimin e frymëmarrjes dhe shëndetit në përgjithësi.

Fizioterapisti Endrit Mone rekomandon disa ushtrime që së pari ju ndihmojnë në sistemin e frymëmarrjes në këto kohë, ku sipas tij shumica e njerëzve po preken nga parazitizmi në karantinë.

Të gjitha moshat janë prekur nga parazitizmi dhe mundohen ta mbajnë jetën në aktivitet. Brenda kushteve të shtëpisë ka mjete rrethanore për të bërë ushtrimet minimale, por do këshilloja që të nisnit nga pjesa e frymëmarrjes, por pjesa e ushtrimit të frymëmarrjes do ndihmonte këdo. Ajo që do doja të thkesoja janë katër ushtrime të thjeshta që gjithsecili do t’i bënte në shtëpi.” ndërkohë i demonstron ato në emisionin “Rreze Dielli”.

D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përmirësimi i situatës nga COVID-19, a mendoni se duhet të lehtësohen masat kufizuese?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rakacolli përlotet për mjekët e rënë në betejën me COVID: Janë shokët tanë, i njihja! Brataj: Mund të ishim dhe ne te lista e tyre