Flakadanët dhe 'sjellja e pahijshme' e Kombëtares, UEFA dënon me 44 mijë euro FSHF-në! Paralajmërim për mbylljen e stadiumit 'Air Albania'

Flakadanët dhe 'sjellja e pahijshme' e Kombëtares, UEFA dënon me 44 mijë euro FSHF-në! Paralajmërim për mbylljen e stadiumit 'Air Albania'

Flakadanët në fushë

Komisioni i Disiplinës në UEFA-s, ka gjobitur Federatën Shqiptare të Futbollit (FSHF), në total me 44 mijë euro për ndeshjen mes Shqipërisë dhe Polonisë, e cila u zhvillua më 10 shtator në stadiumin “Air Albania” në Tiranë në kuadër të kualifikimeve për “Euro 2024” për grupin E kualifikues, ku kuqezinjtë fituan 2-0.

Federata shqiptare është gjobitur me 30 mijë euro për ndezjen e fishekzjarrëve nga tifozët, hedhjen e sendeve dhe akteve dëmtuese në duelin me Poloninë. Po ashtu, UEFA ka urdhëruar edhe mbylljen e pjesshme të stadiumit (tribunës veriore dhe jugore) për ndeshjen e ardhshme si vendas, por këtë vendim e ka lënë në provë dhe do hyjë në fuqi nëse akte të tilla përsëriten për një periudhë dy vjeçare.

Ndërkohë, me 14 mijë euro tjera, FSHF-ja është gjobitur për bllokimin e rrugëve publike. Krahas gjobave, FSHF-ja ka marrë edhe paralajmërime për sjelljen e pahijshme të ekipit, reklamimin e ndaluar të sponsorëve në çanta, mosrespektimin e kërkesave minimale mjekësore, moszbatimin e një strategjie të duhur të ndarjes së biletave dhe për mediat e paautorizuara në fushë.

Vendimi

Për këtë vendim të Disiplinës, FSHF iu bën thirrje tifozëve që të jenë të kujdesshëm në tribuna.

"Mbyllja e stadiumit do të ishte e dëmshme për ekipin tonë Kombëtar në këto momente ku objektivi i synuar kërkon të ketë pranë dhe lojtarin e 12-të.

Federata Shqiptare e Futbollit dëshiron t’u bëjë thirrje të gjithë tifozëve që mbështesin pa kushte Kombëtaren të jenë korrekt me sjelljen e tyre në stadium, të mos përdorin mjete piroteknike të cilat do të dënojnë skuadrën dhe tifozët në ndeshjet e ardhshme që janë vendimtare për fatin tonë drejt “Gjermani 2024'", thuhet në apelin e FSHF-së.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:40
Gjoba nga UEFA dhe mbyllja e stadiumit 'me kusht', FSHF apel: Lojtari i 12-të na dërgon në Gjermani


Komisioni i Disiplinës pranë UEFA-s ka dënuar me 44 mijë euro gjobë FSHF-në dhe ka vendosur në "shërbim prove" tifozët e Shqipërisë. Duke nisur nga ndeshja kundër Çekisë, në 12 tetor në Air Albania, UEFA do monitorojë sjelljen e tifozëve kuqezi për dy vite dhe në rast të përsëritjes së akteve të ndryshme, do mbyllë dy sektorë në stadiumin e Kombëtares.

"Federata Shqiptare e Futbollit është njohur pak minuta më parë me vendimin e Komisionit të Etikës dhe Disiplinës në UEFA që ka vendosur të gjobisë FSHF-në me 44 mijë euro për hedhjen e fishekzjarreve në fushën e lojës, hedhjen e sendeve të forta, bllokimin e rrugëve të kalimit në sektorë të caktuar të stadiumit dhe mbylljen e pjesshme të stadiumit në tribunat veriore dhe jugore.

Mbyllja e këtyre tribunave është me kushtin që në ndeshjet e zhvilluara në shtëpi të mos ketë asnjë ndezje fishekzjarri në stadium. Vendimi për mbylljen e stadiumit është pezulluar për një periudhë prove, duke filluar nga ndeshja e radhës në shtëpi me Republikën Çeke", njofton FSHF.

Për këtë, FSHF iu bën thirrje tifozëve që të jenë të kujdesshëm në tribuna.

"Mbyllja e stadiumit do të ishte e dëmshme për ekipin tonë Kombëtar në këto momente ku objektivi i synuar kërkon të ketë pranë dhe lojtarin e 12-të.

Federata Shqiptare e Futbollit dëshiron t’u bëjë thirrje të gjithë tifozëve që mbështesin pa kushte Kombëtaren të jenë korrekt me sjelljen e tyre në stadium, të mos përdorin mjete piroteknike të cilat do të dënojnë skuadrën dhe tifozët në ndeshjet e ardhshme që janë vendimtare për fatin tonë drejt “Gjermani 2024'", thuhet në apelin e FSHF-së.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Dita e Pavarësisë/ Surpriza e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit për udhëtarët në aeroportin ndërkombëtar ‘Nënë Tereza’

Dita e Pavarësisë/ Surpriza e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit për udhëtarët në aeroportin ndërkombëtar ‘Nënë Tereza’