Flet 'bashkëpunëtorja' e grabitësve: Si e mësova lajmin se kërkohesha për Rinasin

Elona Bici, është vajza, fotoja e së cilës është publikuar ditën e djeshme, por me emrin Edlira Bici për lidhje me grabitjen e ndodhur në Rinas në 9 prill 2019. Në të dhënat e vajzës, identiteti i së cilës u publikua ditën e djeshme, thuhet se ajo është ish-efektive policie dhe ka ndihmuar grabitësit e Rinasit për të shpërqëndruar policinë duke djegur një furgon në Bathore.

Bici (vajza e fotos) thotë se ka konkurruar në Akademinë e Policisë në vitin 2014 ka kaluar testin teorik dhe nuk ka mundur te kalojë testin fizik. Ajo është 31 vjece dhe thotë se jeton ne Gjermani prej nje viti, dhe se nuk ka lidhje me ngjarjen.

Klan Plus ka biseduar me gjyshen e vajzës qe e ka rritur pasi prindërit e saj nuk jetojnë më. Gjyshja ndodhet në Elbasan, ndersa ne nje lidhje me skype nga gjermania Bici thotë se nuk i njeh grabitësit dhe se nuk ka asnjë lidhje me ngjarjen.

Ndersa policia nuk e ka deklaruar zyrtarisht të shpallur në kerkim ish-efektiven që flitet se ka lidhje me ngjarjen, nuk dihet nëse publikimi i fotos nga burime të hetimit, është e qellimstë nga autoritet, apo nëse behet fjalë per nje ngatërrese te thjeshte.

Ajo që dihet është se fotoja ka rënë në duart e gazetarëve nga burime të grupit hetimor në prokurori qe po punojnë për zbardhjen e grabitjes në Rinas.

Nuk dihet nese ndonjë prej hetuesve të ketë gabuar pa qëllim, për shkak se fotoja që ka qarkulluar në media rezulton në dosjen e policisë në momentin që ajo ka konkurruar për tu bërë pjesë e uniformave blu.

Edhe pse nuk shpallen fituese, dosjet e aplikantëve, mes të cilave eshtë edhe fotoja, mbeten.

Pritet qe hetimet të zbardhin atë se cfarë ka ndodhur me foton e ish- efektives që akuzohet dhe kërkohet si  bashkëpunëtore për grabitjen në Rinas.

Ngatërresen (e qellimte ose jo) mund ta zbardhin duke pyetur Bicin e cila ndodhet në Gjermani, pasi ishte puna gazetareske që zbuloi që vajza e fotos nuk kishte punuar kurrë ne polici.

 • Sondazhi i ditës:

  Aksidentet përgjakin rrugët, 73 ngjarje me 15 viktima në 13 ditë. A ka ardhur koha e hartimit të një strategjie nga specialistët për reduktimin e numrit të aksidenteve?

Komento

Komente

 • Fredi: 26/04/2019 13:13

  Dmth doni te na thoni se nga inati që nuk mori testin u kthye ne anë tjeter per te vjedhur? Ka dhe plot komentues qe flasin per eurot dhe vetem per eurot dhe jo qe policia po e cmonton kete vande bajgë. Dmth shum rop konentues u eshte bere mendja euro dhe vetem euro. Kaq muta janë qe nuk pergezojne policinë? Ore, eurot behen, ndersa mutëria duhet te shperbehet. Prandaj jemi ketu ku jemi se mendjen e kemi vetem tek paratë. Yyyyyyyyyyt felliqësira!

  Përgjigju
 • opionion: 26/04/2019 08:52

  kaedhe te tjere politikane avokate konsulldikon dhe fullani ish ministra doganjere mjekeish ministra dhe te cadres ajo munnd te ke lidhje me vrasje artan santo ne berate ne vlore ish kryetar bashkie berati thesaritregtare GERDECIKRABE

  Përgjigju
 • Ardi: 26/04/2019 08:17

  Ke rastin të marrësh një dorë të mirë €.

  Përgjigju
 • Tani: 26/04/2019 01:19

  Un nuk mujta me e nigju me vemendje

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Denaj në fasonerinë në Berat: 450 të punësuar, dy garancitë sovrane e transformuan në biznes prodhues