POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Flet i dashuri afgan i shqiptares që u vra nga i ati në Greqi, mjeku ligjor: Goditjet ishin brutale

Anxhelina Petro dhe vendi ku e groposi i ati pas vrasjes

Vrasja makabre e Anxhelina Petros nga i ati në Greqi vijon që të zërë hapësirë kryesore në mediat e vendit fqinj. Mjeku ligjor Chrysavgi Koussi në një prononcim për mediat greke e cilësoi si brutale dhe të pamëshirshme vrasjen. Ai tha se Aleko Petro e goditi vajzën e tij me shufër hekuri disa herë në kokë duke e lënë të vdekur.  “Ai e goditi shtatë herë në kokë me një shufër hekuri, ndërsa vajza ka ngritur duart për t’u mbrojtur. Pas vrasjes, ai pastroi shtëpinë nga njollat e gjakut dhe vajzën e groposi në oborrin pas banesës. Nga goditjet duket një urrejtje e madhe, nuk ishte incident, por vrasje brutale dhe e pamëshirshme. E gjithë kjo më ka lënë të habitur. Unë nuk mund ta kuptoj se si një prind mund të godasë fëmijën me këtë tërbim"tha mjeku ligjor Chrysavgi Koussi.

Ndërsa avokati i vrasësit Vasilis Noulezas theksoi për mediat greke se autori Aleko Petro është i dërrmuar psikologjikisht pas asaj që ka ndodhur. “Vajza kërkonte që i ati të mos ndërhynte në jetën e saj. Nuk ishte vrasje me paramendim, ndodhi në tension e sipër, pas një debati të ashpër. Ai e mohon që të ketë qenë e qëllimshme. Ai donte që vajza të rikthehej në shtëpi, pasi ishte larguar prej nëntorit të 2017. Pas debatit nga zemërimi ai u bë i pakontrollueshëm” tha ai.

Gjithashtu për mediat ka folur edhe i dashuri i 29-vjeçares. I riu afgan u shpreh se Anxhelina Petro kishte 15 vite që nuk e takonte nënën e saj dhe i vetmi njeri që kishte ishte i ati. “Kishte 15 vite që nuk takonte mamanë e saj. I vetmi njeri që kishte ishte babai” tha afgani. Anxhelina Petro vdiq më 2 janar dhe u gropos nga duart e vrasësit të tij, të atit, në oborrin e shtëpisë së këtij të fundit. Shkak i vrasjes ishte fakti se i ati nuk pranonte lidhjen e së bijës me të riun afgan (lexo këtu). Pas ngjarjes i ati u shpreh se nuk donte ta vriste, por gjithçka ndodhi pas debatit (lexo këtu). Ndërsa nëna e vajzës e cila jeton në Berat, apelon për drejtësi si dhe kërkon që t'i kthejnë turpin e të bijës (lexo këtu).

d.ba.
Komento

Komente

 • Irena: 05/01/2019 07:17

  Ore ti qe ke then pak shqiptare ka e grek po dashuria nuk pyet se cfare je pakistan apo afrikan cdo lloj rrace te jet kur e donte vajza pse nderhynte i jati pse ja mori jeten vajzes se vet per mua ata prinder qe nderhyjn ne lidhje dashurie te femijes ata nuk jan prinder por jan rracista dhe hidjota

  Përgjigju
 • Shaban: 04/01/2019 23:24

  Ne fillim sikur e kishte babain minoritar apo meqe vrau si kafshe smund te jete grek. Kishte 12 vjet qe nuk takontr mamane cfare pret nga keta njerez.

  Përgjigju
 • mazllem pepinua: 04/01/2019 21:12

  ore po si nuk doli njeri te thote cp*th the semes donte me afganin kjo, pak shqiptare e greke ka gerqia

  Përgjigju
  • lexues: 05/01/2019 08:04

   Po kur dashurohen te huaja me shqiptarë apo kjo eshte ok

  • Kuq e zi: 05/01/2019 05:37

   O idiotesia shqipetare brinje nuk Ka