Flet kancelari gjerman Scholz për luftën në Ukrainë: Mbështetja jonë nuk nis një luftë midis Rusisë dhe NATO-s

Flet kancelari gjerman Scholz për luftën në Ukrainë: Mbështetja jonë nuk nis një luftë midis Rusisë dhe NATO-s

1674818942_bfgd.JPG

Kancelari gjerman Olaf  Scholz ka reaguar në lidhje me mbështetjen që Gjermania i ka dhënë Ukrainës në luftën ndaj Rusisë, duke theksuar se Gjermania nuk është e përfshirë në luftë.

"Unë premtoj të mbaj gjithmonë parasysh sigurinë e Gjermanisë. Që nga fillimi i luftës kemi pasur tre parime udhëzuese. Së pari: do bëjmë atë që është e nevojshme për të mbështetur Ukrainën, në frontin humanitar, financiar dhe të armatimit. Së dyti: le të shmangim një përshkallëzim. Nuk duhet të çojë në një luftë midis Rusisë dhe NATO-s. Dhe së treti: Gjermania nuk do të marrë iniciativa të vetme, por pajtohet ngushtë me partnerët, para së gjithash SHBA. Kjo është rruga jonë përpara”, thotë Scholz. kështu thotë kancelari gjerman Olaf Scholz në podkastin e tij të së shtunës, duke iu drejtuar bashkëqytetarëve të shqetësuar për zhvillimet në Ukrainë dhe përfshirjen progresive të Gjermanisë.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Crosetto: A jam budalla për Medvedevin? Unë mbroj kombin e sulmuar! Kievi mohon blerjen e raketave Aster-30


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Skënderbeu humbet dhe 'dorëzon' shpatën, vajza spanjolle e mposht në mundje dore para Shqipëri - Spanjë

VIDEO/ Skënderbeu humbet dhe 'dorëzon' shpatën, vajza spanjolle e mposht në mundje dore para Shqipëri - Spanjë