16 pacientë kryen transplant falas të veshkës në 7 muajt e parë të 2019

16 pacientë kryen transplant falas të veshkës në 7 muajt e parë të 2019

Foto ilustruese

16 pacientë kanë kryer transplant falas të veshkës në 7 muajt e parë të 2019-ës. Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor thotë se më shumë se 80 pacientë kanë përfituar transplante falas, me financim publik në spitalet jopublike, që prej ofrimit të këtij shërbimi.

Paketa e transplantit të veshkave me dhurues të gjallë, e cila përfshin ekzaminimet e nevojshme para transplantit për marrësin dhe dhuruesi, konsultat, operacioni dhe ndjekja, terapia e induksionit si dhe imunosupresorët një hap më shumë drejt mbulimit shëndetësor universal”, -bën të ditur FSDKSH.

Sipas Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor, sfida e radhës është realizimi i transplantit në spitalet publike.

Postimi i Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Emigracioni nxit rritjen më të madhe të popullsisë së Kanadasë me mbi 1 milion banorë

Emigracioni nxit rritjen më të madhe të popullsisë së Kanadasë me mbi 1 milion banorë