Forcat ruse po përpiqen t’i vdesin urie ata që mbetën në fabrikën e çelikut Azovstal

Forcat ruse po përpiqen t’i vdesin urie ata që mbetën në fabrikën e çelikut Azovstal

1650789966_Screenshot7.jpg

Instituti për Studimin e Luftës me qendër në SHBA tha në analizën e tij të fundit mbrëmë se forcat ruse "ka gjasa të përpiqen të vdesin urie" mbrojtësit e mbetur të Uzinës së Çelikut Azovstal në Mariupol.

Ukraina thotë se qindra forca dhe civilë të saj janë bllokuar brenda fabrikës së çelikut dhe ka bërë thirrje vazhdimisht për një armëpushim për të lejuar civilët të largohen të sigurt. Ata që janë ngecur brenda po u mbarojnë ushqimi dhe uji.

Moska më herët kishte shpallur fitoren në Mariupol dhe tha se forcat e saj nuk kishin nevojë të merrnin fabrikën. Megjithatë, të shtunën një këshilltar presidencial ukrainas, Oleksiy Arestovich, tha se forcat ruse kishin rifilluar sulmet ajrore dhe u përpoqën të sulmonin fabrikën.


Lajmi kryesor:

60 ditë luftë/ Putin ka humbur interesin për t'i dhënë fund luftës! Blinken mbërrin në Kiev! Zelensky telefonatë me Erdogan: Turqia ofrohet si ndërmjetëse e negociatave!


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Përplasje në degën e Rithemelimit në Krujë, sherr mes kryetarit dhe kandidatit për kryebashkiak! Jep dorëheqjen drejtuesi

Përplasje në degën e Rithemelimit në Krujë, sherr mes kryetarit dhe kandidatit për kryebashkiak! Jep dorëheqjen drejtuesi