Formula 1/ Kaos, aksidente dhe flamuj të kuq në Çmimin e Madh të Australisë! Në fund fiton Verstappen (VIDEO)

Formula 1/ Kaos, aksidente dhe flamuj të kuq në Çmimin e Madh të Australisë! Në fund fiton Verstappen (VIDEO)

Gara sot në Australi

Ndërprerje, aksidente, flamuj të kuq, disa herë në piste makina e sigurisë në pistë dhe në fund fiton Verstapen. Kjo është përmbledhja ‘dramatike’ e garës së sotme të Formula 1 në Çmimin e Madh të Australisë.

Në Melbourne kishte kaos, edhe pse gara nisi me një ritëm të çmendur. Ishte George Russell që parakaloi në start Max Verstappen ndërsa në xhiron e dytë, Charles Leclerc mbyll garën pas një kontakti me Stroll. Në vijim ishte dyshja e Mercedes që kryesoi garën teksa në xhiron e shtatë u desh ndërhyrja e makinës së sigurisë pas një aksidenti të Albon. Por, me kalimin e xhirove hyri në fuqi flamuri i kuq për të pastruar pistën.

Me vazhdimin e garës, Verstappen parakaloi Hamilton me britanikun që nuk mund të ruante. Me këtë fitore holandezi i Red Bull merr fitoren e dytë dhe kryeson i qetë renditjen e pilotëve.

 

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 24/ Gjermania 'shkërmoq' 5-1 Skocinë, hedh kandidaturën për trofeun në eventin e shtëpisë

Euro 24/ Gjermania 'shkërmoq' 5-1 Skocinë, hedh kandidaturën për trofeun në eventin e shtëpisë