FOTOLAJM/Brenda bunkerit ku u vetëvra
Hitleri dhe gruaja e tij Eva 

FOTOLAJM/Brenda bunkerit ku u vetëvra<br />Hitleri dhe gruaja e tij Eva 
BERLIN- Mediat e huaja kanë publikuar imazhe të bunkerit ku u gjetën të vetëvrarë lideri i nazistëve, Hitleri dhe gruaja e tij, Eva Braun. Siç shikohet dhe nga pamjet, çifiti është martuar në këtë bunker të izoluar nëntoksor, 40 orë para vrasjes.

Vdekja e Hitlerit, në moshën 56 vjeç dhe të Eva Braun 33 vjeçe, në zemër të Berlinit më 30 prill 1945, erdhi disa muaj rënies së nazizmit.
bunkeri


Imazhet tregojnë, mobilije me gjolla gjaku, mbeturina, një piktur e shek. 16-të, që besohet se është marrë nga një muze në Milano.

Dyshohet se çifti ka qëlluar veten mbi divan, aty janë parë njollat e gjakut.
hitleri

Në dhomën e izoluar, shikohen gjithashtu, dokumente në sirtarët e hapura, copa letrash të grisura, shishe dhe shumë libra të shpërndara në dysheme.

Lideri nazist dhe Eva Braun kanë kaluar 40 orë martesë, para se ato të kryenin vetëvrasje në një bunker. Por historia e tyre e dashurisë kishte filluar 12 vjet më parë, edhe pse Eva ishte 23 vjet më e vogël se Hitleri. 
hitleri

Redaksia online
(esh/shqiptarja.com)

 

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Alarm për bombë në Aeroportin e Prishtinës

Alarm për bombë në Aeroportin e Prishtinës