Fotolajm/ ‘Kojliku qeros', shpendi i rrallë shtegtar në Kune-Vain, ja si ndiqet dhe monitorohet me pajisjen e teknologjisë së lartë

“Kojliku qeros” një shpend i përfshirë në listën e specieve të rrezikuara në nivel botëror, u gjurmua në rezervatin natyror Kune-Vain të Lezhës.  Një individ mashkull, i quajtur NOVA prej tre ditësh po qëndron aty.

Referuar pamjeve satelitore kojliku qeros ka ardhur nga mali i zi, ndërsa po mbahen nen monitorim nga Administrata e Zonave të Mbrojtura në Lezhë.

Siç shihet në foton e mëposhtme, aparatura që i është vendosur në shpinë monitorin lëvizjet e tij, jep informacion për vendndodhjen dhe madje regjistron edhe pamje.

Kojliku qeros, është shpend shtegtar, dikur i pranishëm deri ne shekullin e 17-të në Europë si në Francë, Zvicër, Gjermani, Austri dhe Ballkanin Perëndimor. Në shekullin e 17-të, Kojliku qeros u zhduk, kryesisht si pasojë e gjuetisë. 

'Kojliku qeros' dhe aparatura në kurrizin e tij

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Pikë e re për kontrollin e ushqimeve në Portin e Durrësit! Krifca inspektim me ministrin italian Lollobrigida: Do kalojnë 1.4 mln tonë produkte në vit

Pikë e re për kontrollin e ushqimeve në Portin e Durrësit! Krifca inspektim me ministrin italian Lollobrigida: Do kalojnë 1.4 mln tonë produkte në vit