FOTOLAJM/ Pritej që SPAK të shpallte pretencën, anëtares së KPK-së i ndodh incidenti

FOTOLAJM/ Pritej që SPAK të shpallte pretencën, anëtares së KPK-së i ndodh incidenti

Etleda Çiftja

Anëtarja e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK), Etleda Çiftja u paraqit këtë të premte në GJKKO, ku pritej që SPAK të shpallte pretencën për të, por që është vendosur shtyrja e dhënies së pretencës për në datë 12 shtator, për shkak të mungesës së prokurores për arsye shëndetësore.

Teksa ajo po hynte në ambientet e GJKKO-së i ka ndodhur një inicident, ku taka e këpucës së saj i ka ngecur në trotuar. Pas kësaj, anëtarja e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit ka riveshur sërish këpucën, dhe ka vijuar të hyjë në ambientet e gjykatës bashkë me avokatët.

3 ditë më parë, u zhvillua seanca paraprake, ku GJKKO pranoi kërkesën e Çiftes për gjykim të shkurtuar dhe seanca e radhës ishte caktuar pikërisht ditën e sotme, ku do të mbahej seanca përfundimtare e diskutimeve. SPAK kërkon gjykimin e saj për dy akuza, ndërsa Çiftja kërkon pushimin e çështjes për mungesë të veprës penale.

Pak javë më parë, prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, mori të pandehur anëtaren e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për akuzat “deklarim i rremë” dhe “falsifikim” në formë përdorimi.

Deklarimi i rremë është kryer nga Çiftja në komisionet e përzgjedhjes së saj për një pozicion në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Çiftja është anëtarja e trete që është vënë nën hetim nga SPAK. Ndërkohë Çiftja vazhdon të ushtrojë funksionin e anëtares së Komisionit të Pavarur të Kualifikimit.

Çiftja akuzohet se ka bërë deklarim të rremë për blerjen e apartamentit të banimit, te dy parcelave tokë arë me sip 1450 m2 dhe me sip 3440 m2, mënyrën e fitimit të pronësisë për dy sipërfaqet e tokave arë si dhe në lidhje me qëllimin e  marrjes së një kredie.

 

S.C/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mira: 29/07/2022 19:06

    Po cfare i jepni rendesi ketij lloj hibridi aman! E dine te gjithe ne KPK dhe me gjere se cfare perfaqeson. Pervoja me e madhe ne CV specialiste hidocentralesh. Donte me u be kryetare po i prishi pune kjo ceshtja e hetimeve.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)