FOTOLAJM/Kryeministri Rama poston foton historike të dy ish presidenteve të Kosovës: Liria ka emër

FOTOLAJM/Kryeministri Rama poston foton historike të dy ish presidenteve të Kosovës: Liria ka emër

Kryeministri Edi Rama ka publikuar mbrëmjen e sotme foton historike te dy ish presidenteve te Kosovës, Ibrahim Rugova dhe Hashim Thaçi ku është nënshkruar Marrëveshja e Rambujes.

Në Konferencën e Rambujese u bënë bashkë e gjithë udhëheqja e Kosovës dhe ajo e UÇK e përfaqësuar nga Thaçi për të firmosur paqen me Serbinë, një marrëveshje e propozuar nga NATO, por që u refuzua nga Republika Federale e Jugosllavisë, duke shënuar dhe nisjen e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë.

Nisma 'liria ka emer' ka nisur që prej ditës kur 4 ish drejtuesit e UÇK-së,  Hashim ThaçiJakup KrasniqiKadri Veseli dhe Rexhep Selimi gjenden në paraburgim në Hagë të akuzuar për krime lufte. Ndaj tyre rëndojnë 10 akuza, për përndjekje, burgosje, ndalim arbitrar, aktet të tjera ç'njerëzore, trajtim mizor, torturë, vrasje si krim kundër njerëzimit, vrasje e paligjshme si krim lufte, zhdukje me forcë e personave, në periudhën mes prill 1998- gushtit 1991.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Gege Kosova: 05/12/2020 11:21

  Edvin Kristaq Rama,lideri ma ne ze ne Shqiperine demokratike dhe Ibrahim Rugova lideri paqesor qe cfrytezoi gjitha hapesirat paqesore per nderkombetarizimin e çeshtjes se Kosoves dhe shqiptareve dhe Lideri i UCK dhe nenshkruesi i githa vendimeve e mar reveshtjeve per dhe rreth Kosoves,Hashim Thaçi,Xhorgj Vashingtoni i Kosoves,apo lideri i Kosoves,Vertet jane per" Liria ka nje emer".

  Përgjigju
 • Aleksandër Vuuçiçi Vuushurra: 05/12/2020 07:40

  Emri ësht NATO dhe UÇK . Edvin RAMOVIÇ ka punu . Por me Kosovën e ka shkel

  Përgjigju
 • Trnakop Kacija: 04/12/2020 23:01

  Zt. Rama perderisa e ka shok Baton Haxhiun nuk ka kredibilitet ne Kosove, e dyta qe Shqiptaret e Kosoves organikisht kane averIon ndaj Socialisteve ( me perjashtim te disa mbeturinave Enveriste qe i kemi ne Kosove) e treta si shembull me konkret vendosja e tarifes 5-10-20 etj ndaj mjeteve ne rrugen e kombit ku dihet 90% jane Kosovar etj, prandaj cdo referim i tij per Kosove shihet nderhyrje e lig, terheqje e vemendjes nga problemet serioze qe ka Shqiperia etj etj

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vizita e Presidenti Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura