Franca del kundër Turqisë, Macron bën thirrje që të ndalojnë kërkimet për naftë në kufirin grek

Emmanuel Macron dhe Recep Tayyip Erdoğan

Presidenti Emmanuel Macron pas një telefonate me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, ka shprehur shqetësimin e tij për eksplorimin e Turqisë në kufirin e ujërave greke.

Ai i ka bërë thirrje Turqisë që të ndalojë kërkimet e naftës dhe gazit në ujërat e Greqisë, shkruan Reuters.

Marcon shtoi se kërkimi duhet të "pushojë në mënyrë që të lejojë një dialog paqësor" midis anëtarëve fqinj të NATO-s.

Franca do të "forcojë përkohësisht" praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor, thuhet në deklaratë, për "të monitoruar situatën në rajon dhe të tregojë vendosmërinë e saj për të mbështetur ligjin ndërkombëtar".

 • Sondazhi i ditës:

  Vlerësimi që ju keni për punonjësit e Policisë së Shtetit është?

Komento

Komente

 • Dik: 13/08/2020 13:45

  Greku apo Junani i ka shpresat tek evropi, por evropi është siç e tha Fishta, ajo ta kthen shpinën

  Përgjigju
 • Artan: 13/08/2020 07:39

  Ja spurdhjaku francez do ti fusi hundet ne favor te greqise. Nuk e kupton qe duke nderhyre po krijon kushte per pershkallzim te situates? Jo per gje po i Njohim spurdhjaket francez qe kudo qe kane futur hundet i kane bere lemsh shtetet duke filliar nga afrika, me pas kosova, e tani ne mesdheun lindor

  Përgjigju
 • Iris: 13/08/2020 00:28

  Qe te tre Greqine,Turqine dhe Francen I urrej ,pasi jane te poshter ,por Franca po vepron si thike me dy presa.Nga nje ane Macron po perpiqet ta pozicionoje veten si lider I Evropes ,gje qe s'ka per te ndodhur kurre ,sa kohe Gjermania eshte rrotull,nga ana tjeter me kujton qente qe terheqin skajet e nje kocke kunder njeri-tjetrit deri sa vjen nje I trete dhe ju a rremben.Ndiqeni me kujdes nese firmave franceze do t'ju dale emri me vone ne Egje e Mesdheun Lindor ne lidhje me naften,sigurisht po te tregohen me te shkathet se amerikanet.

  Përgjigju
  • Xhoni: 13/08/2020 20:32

   Iris.E para nuk ka grekë,turq,francezë apo shqiptarë të poshtër në përgjithësi por individë në veçanti.E dyta për mendimin tim,në këtë moment në Mesdhe po rindahen zonat e influencës pas tërheqjes së USA.GJermania Turqinë-franca Greqinë dhe Qipron...

 • Free: 12/08/2020 23:11

  Po spati gje per francen aty ss vark peshkimi nuk cojne. Si duket greku dka mesuar prej 2 mij vjet histori qe telashet ti zgjidh vet dhe djell tjeret qe me pas i hane buken. Aeroportet, bsnkat e shum te tjera ia mori franca dhe gjermania tani i marrin efhe gazin dhe giitot i mbeten m prap.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Me fishekzjarrë, valle e këngë, Kroacia hap urën e re që bashkon territorin e saj