Franca mbyll për tre javë shkollat për shkak të COVID-19

Shkollat në Francë do të mbyllen për të paktën tre javë si pjesë e kufizimeve të reja kombëtare për të luftuar rastet në rritje të Covid, thotë Presidenti Emmanuel Macron. Macron tha se shkollat do të kalojnë në mësim online nga java e ardhshme.

Masat e izolimit, të vendosura në disa zona të Francës javë më parë, do të shtrihen edhe në rrethe të tjera. Të gjitha dyqanet jothelbësore do të mbyllen nga e shtuna, ndërsa njerëzve do t’iu ndalohet të lëvizin më shumë se 10 kilometra nga shtëpia e tyre, pa pasur një arsye të mirë.

Deri më tani Franca ka raportuar më shumë se 4.6 milion raste të koronavirusit dhe 95,495 vdekjeve të lidhura me kovid.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja