Francë/ Macron shpërndan Asamblenë Kombëtare dhe shpall zgjedhje të parakohshme

Francë/ Macron shpërndan Asamblenë Kombëtare dhe shpall zgjedhje të parakohshme

Emmanuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron ka shpërndarë Asamblenë Kombëtare dhe ka shpallur zgjedhje të parakohshme, pas rezultatit katastrofik të forcës së tij në zgjedhjet europarlamentare të fituara nga Fronti Nacional i drejtuar nga Marine Le Pen.

Në adresimin e tij nga popullit francez, Macron u shpreh se rritja e nacionalizmit është një rrezik për Francën dhe Europën. Ndërkohë ai ka dhënë dy data për zgjedhjet parlamentare, të cilat do të mbahen ose me 30 qershor ose më 7 korrik.

Sakaq, Macron nuk dha dorëheqjen por shpalli zgjedhje të parakohshme pasi sipas tij e djathta ekstreme ka 40% të votave, një situatë që sipas tij nuk mund të dorëhiqet..  

Fronti Nacional i Marine Le Pen projektohet bindshëm fituese për vendet në parlamentin Europian, me 34% të votave duke lënë pas forcën makroniste me 14%.

Forcat e djathta kanë pasur një avantazh të dukshëm në këto zgjedhje, e deri më tani Partia Popullore Europiane projektohet fituese me 181 vende të fituara në Parlamentin Europian duke lënë pas social demokratët.

Përveç Francës, e djathta ekstreme ka fituar edhe në Austri, ndërsa në Gjermani fituese projektohet CDU, e ndjekur nga ekstremi i djathtë AfD.  

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Vidhte biçikleta në Tiranë, pranga 44-vjeçarit

Vidhte biçikleta në Tiranë, pranga 44-vjeçarit