'Frikë nuk kam, ajo ishte me tumor.' Banorët pranë 72-vjeçares që ndërroi jetë dje në Vlorë: Burrin nuk e kemi parë që prej 8 marsit

Të mërkurën në mbrëmje fatkeqësisht një 72-vjeçare nga Vlora ndërroi jetë në spitalin infektiv ku ishte e shtruar prej katër ditësh. Gjendja e gruas që jetonte në fshatin Poro dy ditët e fundit u përkeqësua shumë, duke e çuar në nëntë numrin e viktimave nga ky virus i tmerrshëm. Siç bëhet me dije ajo vuante edhe nga sëmundje të tjera, ndërsa pak kohë më parë kishte ardhur nga Italia.

Në fshatin pranë saj një qytetar shprehet se e njihte pak, por pavarësisht se 72-vjeçarja ka ndërruar jetë ai thotë se nuk ka frikë nga COVID-19:

Qytetari: "Pak e njihja. Çfarë të themi ne, ajo ka jetuar në Itali. këtu vinte radhë rrinte 10-15 ditë dhe ikte prap. Nuk është se kemi frikë nga koronavirusi, por ruhemi. Rrimë brenda, pasi dizinfektim nuk ka patur, por izolohemi vetë. Dalim bëjmë ndonjë furnizim dhe kthehemi prapë."

Në lagjen ku e ndiera jetonte e kishin dizinfektuar, domethënëse pasi kishte ndërruar jetë. Bashkëshortin e saj e njihja se është nga fshati jonë. Për herë të fundit e kam parë para 15 ditësh."

Sakaq një qytetare tjetër thotë se burrin e të ndjerës nuk e ka para prej 8 marsit:

Qyetarja: "Ndihemi pak të rrezikuar, unë jam vetëm fare. E di që personi në fjalë ka qenë e sëmurë, por nuk është këtej nga ne. Ka ardhur nga Fieri. Gjynah për te, por frikë nuk kam se ajo ishte e sëmurë, me tumor në veshka. Familjen e saj e njoh pasi burrin e saj e kemi tonën. Kjo paska qen e sëmurë kishte tension kishte probleme të tjera.

Burrin e saj nuk e kemi parë, që në momentin kur ka ardhur. Lagja e saj është disinfektuar, ndërsa e jona jo pasi jemi pak larg."]


Lajmi kryesor:

10 viktima me COVID-19 në Shqipëri, 197 të infektuar (11 raste të reja sot) 4 në gjendje të rëndë! 33 të shëruar /Video


Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hapet transporti publik e ai ndërqytetas?×

Lajmi i fundit

John

Nesër në parlament/ Shtyrja e pagesës së kësteve të tatimit mbi fitimin, heqja e taksës së infrastrukturës për rindërtimin, e kredia e re nga FMN!