Frok Çupi: Jo 5, por gjithë sytë e botës sot drejtohen në Tiranë

Frok Çupi: Jo 5, por gjithë sytë e botës sot drejtohen në Tiranë

Presidenti Volodymyr Zelensky dhe kryeministri Edi Rama

Kjo historia e vërtetë e ‘5 Syve’ ose FVEY, vjen që nga Lufta e Dytë Botërore. Tani, kur botën po e rrezikon një Luftë e Tretë, shfaqen përsëri ‘Five Eyes’, ose Pesë Sytë.

Kësaj here, mrekullia është se Shqipëria është pjesë e ‘5 Yjeve’ që është Aleanca e Madhe për bashkëpunim të përbashkët. Atëherë vetëm pak njerëz në botë e njihnin vendin tonë, Shqipërinë. Madje edhe vende fqinje europiane e quanin ‘black hole’, (gropa e zezë) nga ku nuk vinte informacion.

Ja ku jemi: Sot Tirana është qendra e vëmendjes e Botës. Këtu mbrëmë është ulur presidenti i Ukrainës, zoti Zelensky, dhe nis Samiti Botëror mbi Ukrainën. Ukraina nuk është vetëm viktima e luftës, por edhe strumbullari i orientimit të Botës për sot e për nesër. Do të fitojë Ukraina dhe me këtë rast ka fituar Europa e mbarë Perëndimi, apo do të humbë. Humbja nuk është një opsion aq real sa fitorja. Mbështetja e Bashkimit Europian, e  vendeve të NATO-s, e Shteteve të Bashkuara ndaj Ukrainës është garancia e fitores në Ukrainë. Kjo aleancë farkëtohet sot në Tiranë, në Samitin Botëror që shtrohet në tavolinën e qeverisë së Republikës së Shqipërisë.

Që nga Tirana, ngjarjet e Luftës mund të marrin rrjedhë tjetër.

Samiti Botëror i Tiranës ka shumë pika takimi me Marrëveshjen ‘5 Sytë’ të farkëtuar para 80 vjetësh me qëllim fitoren shpëtimtare të njerëzimit mbi Nazizmin. Ajo u ngjiz si Aleancë e vendeve të Anglosferës, mes pesë shteteve të kryesuara nga Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar. Brenda kësaj marrëveshjeje u paketuan edhe aleancat për inteligjencien e sinjaleve, të agjencive të inteligjencies së këtyre vendeve. Në kushtet tona Anglosfera politike është zgjeruar; Shqipëria është një prej ‘’aleatëve të jashtëzakonshëm të SHBA’, siç tha në Tiranë, Sekretari i Shtetit, Blinken. Nesër ose pasnesër në Kuçovë do të inaugurohet baza ushtarake e NATO-s e cila do të vëzhgojë e trajnojë forcat dhe lëvizjet mbi Ukrainë.

Origjina e Aleancës së ‘5 Syve’ gjendet në mes të Luftës së Dytë Botërore,  Aleancë që u ndoq nga Karta e Atlantikut e  vitit 1941. Në atë aleancë, edhe pse mes perdeve të hekurta ku nuk depërtonin rreze drite për Fitoren, megjithatë u fol dhe u vendos mbi një vizion  të qartë të ‘përtej luftës’. Sot në Tiranë, Samiti i Ukrainës, do të përqendrohet në të nesërmen e Ukrainës dhe të Botës. Edhe në atë kohë, Winston Churchill, në fjalimin e tij paralajmëroi luftë të egër mes demokracive të 5 vendeve të Anglosferës me bllokun sovjetik, por si zgjidhje kërkoi bashkëpunim.

Kështu u bë i mundur zotërimi mbi rreziqet e mundshme. Aleanca e Pesë Syve u kthye në një Aleancë Inteligjente mbarëkombëtare. Shqipëria sot është ‘Syri i Gjashtë’, alegorikisht; por sot realisht është qendra ku janë drejtuar sytë e Botës. Vendi ynë është një vend i vogël që sot dëshmon vlerën e madhe të 80 (ose 100) vjetëshit të ardhshëm, kur nuk e dimë nëse Bota do të ketë më nevojë për një “5 Sy” tjetër.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • ylli: 28/02/2024 11:26

    o frok,,,ne jemi popull qe i mirepresim te gjithe,,e kemi ne genin tone,,asnje e keqe nuk i vjen botes nga shqiperia,,,popullii ukraines jane gjynah,,shqiperia duhet te marre 500.000 ukrainas dhe ti mbaje si mbajtem kosovaret,te rrine ne shqiperi sa te duan..edi rama eshte si te gjithe ne...pjese e kombit shqiptar mikprites dhe respektues..

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?



×

Lajmi i fundit

Futen në grup të përjashtuarit e PD, Berisha ngelet jashtë! Bardhi i paqartë: Grupi është i bashkuar prej 5 shtatorit

Futen në grup të përjashtuarit e PD, Berisha ngelet jashtë! Bardhi i paqartë: Grupi është i bashkuar prej 5 shtatorit