Frrok Çupi: Berisha e di veten fitil në Ballkan

Frrok Çupi: Berisha e di veten fitil në Ballkan

Në rajonin tonë ka disa ‘Sali’ që vihen në provë kësaj here; si këto, në Bosnjë, në Serbi, në Mal i zi, në Republika Srpska… Flakët në Tiranë, deri më tani, më shumë kanë dhënë sinjalin e ‘barutit të lagur’ se sa të fitilit për rajonin…

Për herë të fundit e provoi sot në sallën e Parlamentit. Por nuk i ndezi; ndezi karrige dhe tavolina, por sa para bën.

Sali Berisha sa herë ka ndezur e ndez zjarre në vend, syrin e ka diku jashtë. Askush nga aleatët e tij nuk reagoi. Madje as ‘Russia Today Tv’, që në fakt është medie që e ndjek nëpër zjarr vënie, nuk u ndie.

Aleatët e Shqipërisë, prej kohësh nuk reagojnë më për ‘lajmet’ nga Berisha.

Sa për aleatët alias Muli e Gazi, që i shkojnë pas, asgjë nuk i ka vlerë, veçse i duhen si ‘torba në prapanicën e kalit’. Këta e dinë thjesht ‘një kalë lufte’, por në fakt Berisha ka rolin e fitilit.

Zjarri sot në sallën e Parlamentit nuk ishte sa për një provë; por ndodhi që nuk ndezi aty ku donte:

Karriges së Bashës ia vuri flakën me qëllim që të zgjonte dikë tjetër: O do të zgjoheshin ata nga Moska që kanë investuar PD-në, me sensin që ‘gabove me Bashën’, ose do të heshtnin. Heshtja moskovite në një parti të paguar prej tyre do të thotë asgjë për sulmin me zjarr nga Berisha.

Gazi që i theu krahun gardistit, vetëm një dekik u nda si ‘Kajo nga komandanti’, dhe në atë moment kreu ‘vrasjen’. Komandanti nuk i beson Gazit se mund të ndezë ndonjë zjarr të madh, prandaj e çon në vepra hapur vrasëse.

Qysh në zgjedhjet e kaluara parlamentare Gazi u akuzua për vrasjen e mjekut Pjerin Xhuvani, dhe prapa tij kishte ‘doktorin’.

Parfumet e zonjave i mbushën me lëndë tymuese, por nuk arriti t’i mbushë me lëndë djegëse. Salla e Kuvendit u mbyt në tym, por për aleatët e Berishës që presin shkëndija lufte, kjo ‘nuk ka vlerë’.

Ka dy arsye pse aleatët e Berishës, që në fakt janë qendra që nuk e duan të mirën e Shqipërisë, nuk  janë të kënaqur me ‘zjarrin tym’ që po ndez ky në Tiranë?

Arsyeja e parë, më e thjeshta: Aleatët ia dinë Berishës se po i mbaron ‘lënda djegëse’. Ky ndodhet në dyert e Drejtësisë për vepra të rënda penale, si person në hetim. Nuk i dihet se si do të marrë drejtimi i tij: Do të burgoset në shtëpi apo në qelitë e 313? Në secilin nga lokacionet ku do të vendoset Berisha si i hetuar e më vonë si i dënuar me burg, nuk do ta ketë mundësinë që të ndezë zjarre as në Parlament, as në bulevarde. Iu duhet shpejtuar.

Arsyeja e dytë, pse aleatët e tij nuk po reagojnë ‘të kënaqur’, lidhet me përshpejtimin e ngjarjeve në rajon:

Presidenti i Ukrainës, Zelensky, u detyrua të flasë me alarm se Rusia po përgatit konfliktin në Ballkan. Nëse nuk përshpejtojnë tani këta të Tiranës, kushdo që është vetëshpallur si anti- Amerikan, atëherë nesër nuk vlejnë më.

Kryeministri i Kosovës, Kurti, gjithashtu, ka njoftuar se në kufi me Serbinë po përgatitet një sulm ushtarak. Edhe sikur Kurti ta thotë për të tërhequr vëmendje ndaj tij, megjithatë Veriu i Kosovës është një ‘kuti floriri’ për zjarrvënësin në Tiranë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO sot ka nisur udhëtim punë në shtetet e Ballkanit me kërkesën për forcimin e sigurisë  dhe ‘mbylljen e portave’ për ndërhyrjen ruse.

Berisha i ka vënë zjarrin disa herë vendit tonë, por ka trazuar edhe rajonin.

Në rajonin tonë ka disa ‘Sali’ që vihen në provë kësaj here; si këto, në Bosnjë, në Serbi, në Mal i zi, në Republika Srpska…

Flakët në Tiranë, deri më tani, më shumë kanë dhënë sinjalin e ‘barutit të lagur’ se sa të fitilit për rajonin.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?



×

Lajmi i fundit

FOTO/ Ishin zhdukur prej ditësh, 74 vjeçari dhe vajza 14 vjeçe nga Shkupiu vranë nga persona të njejtë për para

FOTO/ Ishin zhdukur prej ditësh, 74 vjeçari dhe vajza 14 vjeçe nga Shkupiu vranë nga persona të njejtë për para