Futbolli në festë në SHBA, Meksikë dhe Kanada! FIFA zbulon 16 qytetet pritëse të Kupës së Botës 2026

Futbolli në festë në SHBA, Meksikë dhe Kanada! FIFA zbulon 16 qytetet pritëse të Kupës së Botës 2026

Harta e qyteteve që presin Kupën e Botës 2022

FIFA, organi qeverisës global i futbollit, njoftoi të enjten se do të jenë 16 qytete të 3 vendeve në Amerikën e Veriut që do të presin ndeshjet në Kupën e Botës 2026. Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Meksika do të ndajnë qendrën e vëmendjes si mikpritës të Kupës së Botës për herë të parë në histori. Shtetet e Bashkuara do të kenë 10 qytete mikpritëse, Meksika tre dhe Kanadaja vetëm dy.

Për një vend historik si Meksika me dy detyra të mëparshme mikpritëse në turne, kjo do të jetë hera e tretë që e bën këtë dhe stadiumi Azteca do të jetë vendi i parë në historinë e futbollit që do të presë një Kupë Bote për të tretën herë. Pele fitoi trofeun në vitin 1970 dhe Maradona e fitoi atë në 1986. Akomodimi do të jetë në Perëndim, Qendër dhe Lindje në varësi të zonës kohore të secilit qytet.

Seattle, San Francisco dhe Los Angeles në Perëndim. Kansas City, Dallas dhe Houston në qendër. Në Lindje Boston, Nju Jork / Nju Xhersi, Filadelfia, Atlanta dhe Miami. Stadiumi Lo-Fi i Los Anxhelosit besohet të jetë ndër kandidatët më të fortë për të pritur finalen. Këto janë të gjithë qytetet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Me tre stadiume që presin ngjarjen, Meksika po merr stadiumin mitik Azteca që është në Mexico City. Stadiumi BBVA në Monterrey do të jetë vendi i dytë. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, stadiumi Akron në Guadalajara do të jetë vendi i tretë që do të presë ndeshjet e Kupës së Botës. Me vetëm dy vende, Kanadaja po merr Toronton dhe Vankuverin që të përfaqësojnë vendin në këtë Kupë Botërore të përbashkët.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Shkodër, goditet një rast i peshkimit të paligjshëm, hetohen 2 persona, njëri nga Mali i Zi

Shkodër, goditet një rast i peshkimit të paligjshëm, hetohen 2 persona, njëri nga Mali i Zi