Futbolli nuk njeh kufij! Në Sudan është vdekjeprurëse të godasësh topin, klubi më i madh zhvendoset në tjetër shtet

Futbolli nuk njeh kufij! Në Sudan është vdekjeprurëse të godasësh topin, klubi më i madh zhvendoset në tjetër shtet

Ekipi i Al Hilal

AFRIKË - Të shumtë janë shembujt në futbollin botëror kur një klub nga një vend tjetër luan në ligën kombëtare të një vendi që nuk i përket. Shembulli më i famshëm është padyshim AS Monaco nga principata e Monakos, e cila luan në ligën franceze.

FC Vaduz nga Lihtenshtajni është përfshirë në sistemin e ligës zvicerane. FC Andorra garon në ligën e dytë spanjolle, Toronto FC kanadeze është në MSL amerikane dhe Duli Pengiran Muda Mahkota (DPMM) i Bruneit është anëtar i ligës së Singaporit.

Megjithatë, rasti i klubit më të madh sudanez, Al Hilal nga Omdurman, i cili sezonin e ardhshëm do të luajë në ligën e parë të Tanzanisë, është diçka e veçantë, unike në botë. Arsyet e këtij vendimi nuk janë sportive, por politike. Një luftë brutale civile po shpërthen në Sudan dhe është e pamundur të luash futboll.

Një vit më parë, filloi një konflikt i armatosur midis ushtrisë sudaneze të udhëhequr nga gjenerali Abdel Fattah al-Burhan dhe milicisë paraushtarake nën komandën e Mohamed Hamdan Dagal.

Lufta deri më tani ka marrë nga 14-15 mijë jetë, rreth dy milionë refugjatë janë larguar nga vendi dhe më shumë se 6.5 milionë njerëz janë larguar nga zonat e konfliktit. Në kushte të tilla, sporti është sigurisht në planin e dytë.

Shumica e klubeve të futbollit në Sudan kanë pushuar së funksionuari dhe shumë nga lojtarët e tyre kanë ikur në Libi dhe janë bashkuar me klubet atje. Al Hilal (gjysmë hëne në arabisht) donte të shmangte këtë situatë dhe doli me një zgjidhje disi të pazakontë.

"Kjo është përgjegjësia jonë morale. Ne nuk luajmë për pikë dhe trofe. Ne luajmë për të ruajtur moralin e tifozëve tanë", tha sekretari i përgjithshëm i klubit, Hassan Ali.

Al Hilal, i stërvitur nga ish-përfaqësuesi i Republikës Demokratike të Kongos, Florent Ibenge, është klubi më i madh dhe më i suksesshëm në Sudan. Ai fitoi një rekord prej 29 titujve të kampionatit kombëtar, tetë Kupa të këtij vendi dhe ishte dy herë finalist i Ligës së Kampionëve Afrikane. Në vitin 1987, ai u mposht në finale nga gjigandi egjiptian Al Ahly dhe pesë vjet më vonë nga marokenët e Wydad nga Kazablanca.

Përkundër luftës, kampioni sudanez mori pjesë edhe në sezonin e sivjetshëm të Ligës së Kampionëve Afrikane. Meqenëse nuk mund të luanin në shtëpi për arsye të dukshme, ata gjetën një shtëpi të përkohshme në Dar es Salaam, kryeqyteti i Tanzanisë.

Në Grupin C, kundërshtarët e tyre ishin Petro Atletico i Angolës dhe dy klube tuniziane, Esperance dhe Etoile du Sahel. Pavarësisht kushteve të vështira, ata arritën një fitore dhe dy barazime dhe përfunduan në vendin e tretë.

Më pas u mor vendimi për të aplikuar për pjesëmarrje në një nga ligat afrikane në mënyrë që ata të mos kishin nevojë të shpërndanin ekipin, siç ndodhi me shumicën e klubeve të tjera sudaneze. Ata morën përgjigje pozitive nga Libia, Uganda dhe Tanzania dhe përfundimisht u vendosën në Ligën Premier të Tanzanisë.

“Zgjodhëm Tanzaninë sepse futbolli atje është shumë progresiv dhe konkurrues dhe do të donim të përgatiteshim mirë për paraqitjen tonë të radhës në nivel kontinental”, tha Ali.

Zëdhënësi i Federatës së Futbollit të Tanzanisë, Clifford Ndimbo tha se të gjitha klubet mbështesin përfshirjen e Al Hilal. Por sudanezët do të luajnë "jashtë konkurrencës" kështu që nuk do të jetë e mundur që një klub sudanez të jetë kampion kombëtar i Tanzanisë.

"Qëllimi është t'i ndihmojmë në kohë të vështira dhe besojmë gjithashtu se kjo do të ketë një efekt pozitiv për ligën. Do të rrisë popullaritetin e saj dhe do të rrisë të ardhurat e klubeve", thotë Ndimbo.

Shtëpia e Al Hilal do të jetë stadiumi 'Benjamin Mkapa' me kapacitet 60,000 vendesh në Dar es Salaam deri në njoftimin e mëtejshëm. Ai do ta ndajë atë me gjigantët e Tanzanisë Simba SC dhe Afrikanët e Rinj, të cilët kanë fituar 46 nga gjithsej 59 kampionate të Tanzanisë.

Stadiumi në Omdurman (qytet në bregun perëndimor të Nilit, përballë kryeqytetit Khartoum), u rinovua në vitin 2018, mban 35,000 njerëz dhe quhet "Perla Blu". Fatkeqësisht, stadiumi pësoi dëme të konsiderueshme gjatë luftës.

"Para luftës, ne importonim pajisje për ndriçim modern. E gjithë kjo pajisje që kemi blerë në Spanjë është vjedhur. Bari është shkatërruar. Zyrat tona janë dëmtuar", thotë sekretari Hassan Ali.

Edhe pse nuk është ende zyrtare, rivali i madh i Al Hilal, Al Merreikh gjithashtu nga Omdurman, mund të luajë në ligën e Tanzanisë sezonin e ardhshëm. Është një nga klubet më të vjetra afrikane, i themeluar që në vitin 1908 dhe i vetmi klub sudanez që ka fituar një titull kontinental, Kupën e Kupave Afrikane në vitin 1989.

Shoqatat e futbollit të Tanzanisë, Libisë, Ugandës, Kenisë dhe Ganës u përgjigjën pozitivisht për kërkesën e tyre, megjithatë ata kanë më shumë gjasa të zgjedhin Ligën Premier të Tanzanisë. Gjithashtu, në ligën e Tanzanisë sezonin e ardhshëm do të jenë gjyqtarë nga Sudani, të cilët duhet të kontribuojnë në rritjen e cilësisë së arbitrimit në këtë ligë.

Foto ilustruese

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Lufta Izrael-Hamas/ Netanyahu shpreson për një zgjidhje të shpejtë, vonesa në armë nga SHBA

Lufta Izrael-Hamas/ Netanyahu shpreson për një zgjidhje të shpejtë, vonesa në armë nga SHBA