G20, Macron përcakton linjat e kuqe për klimën

Presidenti francez Emmanuel Macron, deklaroi sot nga Tokio se Franca po përcakton një linjë të kuqe për klimën dhe se nuk do të nënshkruante deklaratën e samitit të G20-ës, që nis të premten në Osaka, nëse nuk mbronte ambicien klimatike.

“Nëse nuk diskutojmë për Marrëveshjen e Parisit dhe, nëse për të rënë dakort në një sallë me 20 pjesëmarrës, nuk arrihet të mbrohet ambicia klimatike, kjo gjë do të ndodhë pa Francën. Është e thjeshtë!’’- pohoi Macron përpara nisjes në Japoni.

Presidenti francez theksoi se nuk dëshiron që deklarata e publikuar në përfundim të samitit të shënojë hapa prapa në luftën kundër ngrohjes klimatike në raport me tekstet e nënshkruara gjatë G20-ve kryesore si ajo e Buenos Airesit vitin e kaluar. ”Ne nuk kemi të drejtë të organizojmë një G20 të pavlefshme”, theksoi ai

  • Sondazhi i ditës:

    Rama lë Vlorën pas 8 vitesh dhe zgjedh të jetë deputet i Durrësit, a ka bërë kryeministri zgjedhjen e duhur?

Komento

Komente

  • adamo311: 27/06/2019 16:10

    Bastard. Poshte bastardet dhe miqte e tij.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Belgjika nuk di të tolerojë! Danimarka kualifikohet në frymën e fundit, shkatërron Rusinë! Në 1/8 edhe Zvicra