G20, Macron përcakton linjat e kuqe për klimën

G20, Macron përcakton linjat e kuqe për klimën

Presidenti francez Emmanuel Macron, deklaroi sot nga Tokio se Franca po përcakton një linjë të kuqe për klimën dhe se nuk do të nënshkruante deklaratën e samitit të G20-ës, që nis të premten në Osaka, nëse nuk mbronte ambicien klimatike.

“Nëse nuk diskutojmë për Marrëveshjen e Parisit dhe, nëse për të rënë dakort në një sallë me 20 pjesëmarrës, nuk arrihet të mbrohet ambicia klimatike, kjo gjë do të ndodhë pa Francën. Është e thjeshtë!’’- pohoi Macron përpara nisjes në Japoni.

Presidenti francez theksoi se nuk dëshiron që deklarata e publikuar në përfundim të samitit të shënojë hapa prapa në luftën kundër ngrohjes klimatike në raport me tekstet e nënshkruara gjatë G20-ve kryesore si ajo e Buenos Airesit vitin e kaluar. ”Ne nuk kemi të drejtë të organizojmë një G20 të pavlefshme”, theksoi ai

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • adamo311: 27/06/2019 16:10

    Bastard. Poshte bastardet dhe miqte e tij.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE