Gati projektligji! Nga tokë bujqësore në truall, rritet masa e kompensimit! Ish-pronarët pritet të paguhen deri në vitin 2026

TIRANË- Pas rekomandimeve të Gjykatës Evropiane të drejtave të njeriut, qeveria ka vendosur të rishikojë ligjin e 2015 “Për trajtimin e pronës dhe përfundimin e procesit të kompensimit të pronave”.

Ministria e Drejtësisë ka hedhur për konsultim publik draftin e ri, që synon të japë zgjidhje për të gjitha dosjet e pronave, të cilave u ka ndryshuar edhe zëri kadastral. Aktualisht janë rreth 7 mijë dosje pronash të patrajtuara, pronarët e të cilëve ende nuk janë kompensuar.

Nga këto, 4200 vendimeve u ka ndryshuar zëri kadastral nga tokë bujqësore në tokë truall, dhe për këtë arsye u shtohet edhe vlera e kompensimit që duhet të marrin përfituesit. Në ligjin e 2015 nuk ishte e përcaktuar formula se si do të kompensoheshin qytetarët, të cilëve prona u kishte ndryshuar status (pra me ca vlere kompensoheshin kur prona e tyre nga toke bujqësore ka kaluar në tokë truall), për këtë shkak Gjykata Evropiane argumentonte se edhe vlerësimi i kompensimit që është bërë për këto raste me ligjin e 2015 ka qenë i ulët.

Për këtë arsye për dosjet e patrajtuara të cilave u ka ndryshuar zëri kadastral nga koha e shpronësimit, vlera e kompensimit do të jetë jo më pak se 10% të vlerës së pronës të llogaritur sipas zërit kadastral aktual.

Ky rekomandim është marrë në konsideratë nga Ministria e Drejtësisë e cila në ndryshimet që propozon në nenin 6 të ligjit të 2015, ka caktuar edhe këtë prag minimal, dhe kompensimi i këtyre pronave do të bëhet duke vlerësohet sipas zërit kadastral aktual.

“Prona e njohur për kompensim vlerësohet në bazë të zërit kadastral që ka pasur në kohën e shpronësimit. Kur ka ndryshuar zëri kadastral i pronës së njohur për kompensim, prona e njohur për kompensim, vlerësohet sipas zërit kadastral aktual. Vendimet përfundimtare, që kanë të njohur vetëm të drejtën e kompensimit, vlerësohen financiarisht, sipas zërit kadastral që ka pasur prona në kohën e shpronësimit. Kur ka ndryshuar zëri kadastral i pronës së njohur për kompensim, prona e njohur për kompensim, vlerësohet sipas zërit kadastral aktual”, thuhet në nenin 6 të projektligjit të propozuar

Në projektligjin që është në konsultim publik janë specifikuar edhe mënyrat sesi mund të bëhet kompensimi.

“Subjektet e shpronësuara u nënshtrohen procedurave të kompensimit, sipas përcaktimeve të këtij ligji, bazuar në vendimet përfundimtare për njohje dhe kompensim nëpërmjet një ose disa nga format e mëposhtme:

a) kompensim fizik në ish-pronën e subjektit të shpronësuar;

b) kompensim fizik nga fondi i tokës;

c) kompensim financiar;

d) kompensim fizik me pronë tjetër të paluajtshme të çdo lloji, me vlerë të barabartë, në pronësi të shtetit;

e) kompensim me aksione në shoqëri me kapital shtetëror ose në shoqëri tregtare ku shteti zotëron aksione, që kanë vlerë të barabartë me pronën e paluajtshme;

ë) kompensim me vlerën e objekteve, të cilat janë objekt i privatizimit”, thuhet në draftin e Ministrisë së Drejtësisë.

Ministria e Drejtësisë pret që përfundimi i procesit të kompensimit të realizohet plotësisht brenda shkurtit të vitit 2026.

B.K./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Erisa: 05/04/2022 09:33

  Ne fakt pronaret nuk presin kte nga organet ligjzbatuese. Ky projektdraft del pikerisht pas zhvatjes qe u deklarua se ju be kastres Durresit.Dmth me qellim dhe “krimi” ku njekohesisht behet dhe “rehabilitimi”!

  Përgjigju
 • Gg: 05/04/2022 09:08

  Vetëm në Shqipëri ka ish pronar.....

  Përgjigju
 • Enea: 05/04/2022 05:51

  E mbaj mend shume mire nje nga keto kapterret e shumta te Rames qe cirrej para ca vitesh se kompensimi do behet duke marre si baze vetem zerin kadastral ne momentin e shpronesimit (para 70 e kusur vjetesh). Tani qe Strasburgu ua paska flakur ligjin nga dritarja, po hartokan ligj te ri.

  Përgjigju
 • Boni: 05/04/2022 01:55

  Pra e paska pergatitur operacionin e radhes se zhvatjes se prones permes kalimit nga bujqesore ne truall. Cfare kriminelesh more.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Terrorizoi zonën duke qëlluar me armë nga banesa 71-vjeçari në Korçë lihet në 'arrest shtëpie'

Terrorizoi zonën duke qëlluar me armë nga banesa 71-vjeçari në Korçë lihet në 'arrest shtëpie'