Gazeta irlandaze: Mafia shqiptare
kontrollon tregun e drogës

Gazeta irlandaze: Mafia shqiptare<br />kontrollon tregun e drogës
Mafia shqiptare cilësohet si një nga organizatat më të frikshme të krimit ekonomik në Evropë.
 
Në një shkrim të publikuar nga e përditshmja irlandeze Herald.ie tregohet për masat që po merr garda speciale për të ndaluar sasitë e mëdha të kanabisit që tregtohet nga mafia shqiptare.
 
Sipas gardës personat që janë të përfshirë në këto grupe mafioze janë profesionalë, kanë kontakte me policinë në Shqipëri dhe kanë mësuar teknikat e hetimit që bëhen nga garda.
 
E përditshmja irlandeze shprehet se shqiptarët po dominojnë tregun.
 
Shkrimi i plotë nga e përditshmja Herald.ie
Specialistët e Gardës po kryejnë një sërë operacionesh të fshehta kundër anëtarëve të mafias shqiptare që veprojnë këtu -duke e çuar në gati 1 milion euro sasinë e barit të kanabisit që u konfiskua në ditët e fundit.

Në bastisjen më të fundit në zonën e Parkut Westbrook të Balbriggan, në veri të Dublinit, oficerët e armatosur zbuluan sasi të mëdha përpos dy sulmeve të mëparshme ku zbuluan 360,000 euro sasi kanabis.

Dëbimi ndaj kriminelëve shqiptarë është i udhëhequr nga inteligjenca dhe po organizohet nga elita e drogës dhe organi i krimit të organizuar.
Gangsterët po shesin një kilogram vaj të kanabisit për tregtarët e drogës për 5,000 € - rreth 3,000 euro më lirë se shitësit e tjerë. Sipas një vlerësimi të Garda, vlera e nivelit të rrugës të asaj sasie të drogës mund të jetë 20,000 €, hjë që varet nga pastërtia.

"Ata janë duke nënvleftësuar të gjithë", tha një burim natën e kaluar. "Ata në fakt pretendojnë të jenë shtetas italianë, po lajnë paratë e tyre me anë të cigareve dhe makinave. Drogën që po shesin në të vërtetë janë duke u rritur në vendin e tyre dhe duke u futur këtu me paketime me vakum dhe të gatshme për ta shitur".
Bima e lirë e kanabisit ka çuar në një rritje në tensionet e gangsterëve në rrugët tona, pasi kriminelët irlandezë mendojnë se ato janë duke u "hequr nga puna".
 
Po dyshuar edhe se disa kriminelë po ndihmojnë gardën me pyetjet e tyre në lidhje me turmën që po përpiqet për t'i larguar ata nga biznesi.

Mafia shqiptare është një nga organizatat më të frikshme të krimit në Evropë. Shumë nga ushtarët e saj këmbësorë janë shumë profesionalë, disa ish-rekrutë ushtarakë nga ushtritë shqiptare, kosovare ose ruse. Një numër kanë kontaktet e policisë në Shqipëri dhe kanë mësuar për teknikat e hetimit të garda.
Vitin e kaluar, doli në pah se gangsterët shqiptarë ishin përfshirë në kontrabandimin e pijeve të paligjshme si dhe trafikimin e njerëzve.

Redaksia Online
(J.Z/Shqiptarja.com)

 

  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Ishin duke shkuar për në Kishën e Laçit, drejtuesja humb kontrollin e mjetit dhe përfundon në përrua! Shpëtojnë mrekullisht dy të rejat

Ishin duke shkuar për në Kishën e Laçit, drejtuesja humb kontrollin e mjetit dhe përfundon në përrua! Shpëtojnë mrekullisht dy të rejat