Gazetarët e larguar nga RTSH takojnë deputeten Zhupa: Alfred Peza na shkarkoi se s’iu nënshtruam

TIRANE- Deputetja e Rithemelimit Ina Zhupa zhvilloi një takim me gazetarë dhe operatorë të shkarkuar të RTSH-së në ambientet e kryesisë së Kuvendit. Secili prej tyre solli eksperiencën e shkarkimit nga puna, sipas tyre me motivacione absurde dhe gjithçka ia faturojnë drejtorit të përgjithshëm Alfred Peza.

Gazetarë dhe operatorët i vunë në dispozicion Zhupës dokumente dhe pretenduan për shkelje të rënda. Atë që ndodhi me rreth 150 punonjës të Radiotelevizionit Shqiptar, thanë të pranishmit, ngjan me një operacion fshesa.

Gazetarët janë ankuar se shkarkimi i tyre është stisur me lloj lloj marifetesh, vetëm pasi nuk pranuan të ishin marioneta të tyre.Pasi i dëgjoi një e nga një, deputetja Zhupa i kërkoi SPAK-ut të nisë hetim kryesisht, bazuar në deklaratat publike të ish-punonjësve të RTSH.

Po ashtu ata i kërkuan Këshillit drejtues të RTSH-së, pushimin e menjëhershëm nga puna të drejtorit Alfred Peza.

 

S.G/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Tragjike, vdes në Shëngjin gazetari Isuf Kadriu, korrespodenti i Evropa e Lirë në Shkup

Tragjike, vdes në Shëngjin gazetari Isuf Kadriu, korrespodenti i Evropa e Lirë në Shkup