Gazetarja Elda Laze: Veshja e Ronelës e gabuar, asnjë element shqiptar, duhej një ndërthurje estetike e foklorit me modernen

Gazetarja Elda Laze: Veshja e Ronelës e gabuar, asnjë element shqiptar, duhej një ndërthurje estetike e foklorit me modernen

1652361459_eldalaze.jpg

Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” në Report Tv u diskutua mbi atë çka përfaqësoi Ronela Hajati në Eurovision. Për gazetaren Elda Lazri e cila prej vitesh është pjesë e revistave prestigjoze të modës, veshja e këngëtares ishte e gabuar dhe mbi të gjitha nuk kishte asnjë element kombëtar.

Mënyra se si është përshtatur veshja tek kjo këngëtare duhet diskutuar. Duhet të respektosh masat trupore, format e trupit, padiskutim që një këngë përfaqëson edhe një komb, pra duhet të sjellësh edhe diçka nga shteti jot. Të kishte një element aty, një folklor i modernizuar do më pëlqente. Performanca, look-u nuk më ka pëlqyer që kur ka fituar Ronela. Por a duhet ta mbante Ronela gjithë barrën? Ronela ka bërë maksimumin, ne e njohim si këngëtare, e dime që është ekstravagante, e dimë që ka një individualitet të sajin, pra ne e dinim shumë mirë si do vinte Ronela. Duket që veshja është e frymëzuar nga Amerika Latine domethënë ka pak folk nga Amerika Latine. Dhe ky është gabimi madh, veshja bie në sy është interesante, por fakti që të sjell ndërmend Meksikën, amazonën të largon shumë nga Shqipëria. Veshja e bardhë është e bukur, është moderne por nuk ka asgjë që ta lidh me Shqipërinë. Ndërsa përsa i përket kontrollit, ne prap i vëmë gishtin Ronelës, por se kujt duhet të jetë ky kontrolli….nuk është absolutisht gabimi Ronelës. Ne diskutojmë por s’dime kujt duhet tia vendosim gishtin. Ne një emër kemi, është Rtsh dhe këtu e mbyllim” tha ajo.


Lajmi kryesor:

Ronela Hajati në Eurovision, Zhulali: Prezantim jodinjitoz, koreografia kaloi masat etike! Kompozitori Shëngjergji: Po të ishte i ati gjallë nuk do ia miratonte këtë performancë


MC/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës