Gjekmarkaj: Basha dhe Berisha duhet të tërhiqen! Një komision mes PD dhe Foltores mund ta bashkojë partinë

Gjekmarkaj: Basha dhe Berisha duhet të tërhiqen! Një komision mes PD dhe Foltores mund ta bashkojë partinë

1646657156_gjekmarkaj.jpg

Deputeti Agron Gjekmarkaj, në mbledhjen e Lulzim Bashës me Grupin Parlamentar, ka kërkuar dorëheqjen e tij nga drejtimi i partisë. Gjekmarkaj ka deklaruar se ai dhe Berisha duhet të largohen, duke theksuar se vetëm një komision me intelektualë nga Foltorja dhe PD mund ta bashkojë këtë parti.

"Unë ende besoj shume që në krye të PD nuk duhet të jetë një person "non gratta" ! Nuk kam asgjë personale me Sali Berishën por ende besoj që Berishizmi nuk mund të jetë e ardhmja. Në krye të PD nuk mund të jetë "non gratta". Nëse kjo ditë vjen që edhe mund të ndodhe, unë nuk do jem me pjese e këtij grupi dhe anëtar i kësaj Partie. Unë ju rri deklaratave dhe qëndrimeve të mia. Dikush me quan "delirant" po pune e madhe, dikush gëzohet po prape pune e madhe! Nuk kam patur ndonjë pengesë për te folur e thëne çfarë mendoj e për këtë ju falënderoj. Po kaq ju falënderoj për çfarë keni bërë këto 9 vite për PD që mua nuk me mjafton, që këtij grupi nuk i mjafton, dhe as ju nuk ju mjafton. Personalisht duke e konsideruar veten kulturalisht katolik reflektoj në vazhdimësi dhe ju falënderoj me mirënjohje për mbështetjen që me keni dhenë. Po kaq gjera të shëmtuara kanë ndodhur këto ditë. Nga kolegët u fotografova me kolegët në parlament. U bëra target. Unë s'kam asnjë mandat negocimi e as po bëj të tillë, unë s'kam pretendime për lider, zëvendës lider apo çerek lider. Ju me foltoren do bashkoheni, me ata negocioni por target më bëni mua. Agron Gjekmarkaj ku sheh ne sy, nuk me keni rival në asgjë. Nuk kam asnjë ambicie apo pretendim. Një deputet i thjesht i cili vihet në dispozicion për t'i shërbyer kësaj opozite. Z.Basha kredibiliteti juaj është masakruar. Përgjegjësi kemi të gjithë, unë e mora timen mbi supe. Ju jeni lideri, ju duhet ta prisni nyjën gordiane. Ju duhet të dorëhiqeni por duhet ta bëni ketë duke ja kërkuar edhe Sali Berishës. Një komision i përbashkët me personalitete mes nesh dhe foltores të ngrihet për ta pajtuar Partine dhe çuar drejt zgjedhjes se Liderit me gare! Sali Berishës mbase nuk e pranon po le ta mbaje ai barrën e refuzimit! PD është këtu prej Sali Berishës dhe prej jush ndaj ajo duhet ta gjejë zgjidhjen përtej të dyve. Edhe nëse Berisha nuk e pranon këtë ju duhet të dorëhiqeni dhe ky grup parlamentare të gjeje zgjidhje politike e të menaxhojë partinë! Mes Berishës dhe Bashës unë ju zgjedh ju zoti Basha, po kjo nuk mjafton më! Në fushatë ndjeva zemërimin dhe përbuzjen e njerëzve! Ajo duhet lexuar me përgjegjshmëri. Njerëzit kanë nevoje për një mit negativ për të justifikuar zemërimin e tyre. Kundërshtarët tuaj ja kane dale t' ju shndërrojnë ju në një mit të tillë. Ndaj kjo pengese duhet hequr", tha ai.


Lajmi kryesor:

Basha s’jep dorëheqjen, por zotohet: I gatshëm për çdo hap që bashkon demokratët! Të 'besuarit' Bardhi, Tabaku e Alibeaj: Tërhiqu bashkë me Berishën! 5 orë mbledhje, deputetët të pakënaqur


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?



×

Lajmi i fundit

Sulmi në Banjskë, Tabaku: Dialogu duhet rikthyer, por jo me të njëjtat mënyra e mjete si më parë

Sulmi në Banjskë, Tabaku: Dialogu duhet rikthyer, por jo me të njëjtat mënyra e mjete si më parë