Gjendja në konvikte, PD akuza Veliajt, Zhupa: Bashkë me dhëndrin e Xhafajt përgjegjës për situatën, rol ka edhe Plarent Ndreca (Dokumentet)

Gjendja në konvikte, PD akuza Veliajt, Zhupa: Bashkë me dhëndrin e Xhafajt përgjegjës për situatën, rol ka edhe Plarent Ndreca (Dokumentet)

Ina Zhupa, zëdhënëse e PD

Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratës së kryetarit të Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, i cili iu bëri dje thirrje studentëve që të pranonin mundësinë e dialogut për t’i dhënë zgjidhje problemeve të tyre.

Ina Zhupa, zëdhënëse e PD, ka publikuar disa dokumente në faqen e saj në Facebook, ku bën përgjegjës për situatën e konvikteve në Qytetin Studenti, kryetarin e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, dhe dhëndrrin e ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, Ditjon Baboci.

Zhupa shkruan se konviktet në Qytetin Studenti menaxhohen nga një shoqëri publike e cila varet nga Bashkia e Tiranës.

Sipas Zhupës, Bordi i Administrimit përbëhet edhe nga Plarent Ndreca, ish-sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Arsimit.

Deklarata e plotë e Ina Zhupës:

Kushti i 6 i studenteve lidhet me mjerimin qe kane ne konvikte dhe ne Tirane kjo gjendje ka vules Erjon Veliaj dhe dhendrit te Fatmir Xhafes, vartes i tij.

Mjerimi i konvikteve te Qytetit Studenti e ka emrin Erjon Veliaj, administratori i 100% te aksioneve te kesaj shoqerie publike. Nje nga kushtet e studenteve lidhet pikerisht me shkaterrimin total te mundesise per jetese dinjitoze ne konvikte. Konviktet jane turpi i keqmenaxhimit te bashkise Tirane dhe nderkohe Veliaj na thote qe eshte dakort me studentet!!!

Me VKM nr.335, date 4.5.2016 kjo shoqeri administrimi ka kaluar nga varesia e Ministrise se Zhvillimit Ekonomik , Turizimit , per tek Bashkia Tirane me qellim per te rritur me shume efikasitetin e manaxhimit te ketyre godinave. 

Me vendimin nr. 27004 date 8.9.2016 
Veliaj ka zgjedhur treshen e tij si Bord te Administrimit. Skema e keqmenaxhimit ka si Bord Administrimi: dy drejtore te Erjonit, dhendrin e Fatmir Xhafes Ditjon Baboci dhe Anuela Ristani, dhe Plarent Ndrecen ish sekretarin e pgj te Lindita Nikolles, sot Krye-inspektor i Mjedisit në Ministrinë e Mjedisit. 

Kjo treshe e perzgjedhur nga Erioni Betoni eshte ne krye te administrimit, me pergjegjesi direkte per gjendjen e mjerueshme te qytetit studenti dhe abuzimin me miliona me tenderat. Sipas KLSH ne raportin e saj te auditimit ky institucion evidentohet per abuzimet me fondet publike dhe demin qe i shkakton buxhetit te shtetit.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit