Gjermania bllokon shitjen e armëve në Turqi

Gjermania bllokon shitjen e armëve në Turqi

Pas Holandës, Norvegjisë dhe Finlandës, Gjermania ka thënë gjithashtu se do të ndalojë shitjen e armëve Turqisë. Sipas Reuters, qeveria gjermane nuk do të lëshojë asnjë licencë të re për të gjitha pajisjet ushtarake që mund të përdoren në Siri ".

Në 2018 eksportet gjermane të armëve në Turqi arritën në 243 milion euro, ose një e treta e eksporteve totale të armëve.

Ndërkohë forcat turke kanë pushtuar qytetin Ras al-Ain, në veri-lindje të Sirisë, një nga dy hyrjet kryesore në ofensivën turke.

Ministria e Mbrojtjes e Ankarasë e raportoi lajminnë një deklaratë.

Operacioni zhvillohet 4 ditë pas fillimit të bombave kundër milicisë kurde të mbështetur nga Perëndimi.

"Në fund të operacioneve të kurorëzuara me sukses në kuadrin e ofensivës" Burimi i Paqes ", qyteti Ras al-Ain i vendosur në lindje të Eufratit ka qenë nën kontrollin tonë," thuhet në deklaratë. Në lajme, megjithatë, autoritetet kurde u përgjigjën se Ras al-Ain është ende në duart e tyre.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • PPSH: 12/10/2019 18:37

    Ka thane stalini venet kapilaliste dojne ma ja zjerr syte neritjetri per niterresat e veta por kur vjen puna per nje shtet komuniste bahete tash bash e shulmojn.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin

Dy fitore në 26 javë, skuadra e La Liga-s shkarkon trajnerin