Gjermania rikonfirmon mbështetjen e saj ndaj Ukrainës, Scholz: Rusia nuk do fitojë

Gjermania rikonfirmon mbështetjen e saj ndaj Ukrainës, Scholz: Rusia nuk do fitojë

1669911108_sc.PNG

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka rikonfirmuar mbështetjen e tij për Ukrainën, duke thënë se vendi i tij do të mbështesë Kievin derisa të fitojë luftën, raportojnë mediat e huaja.

"Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën aq sa është e nevojshme: ekonomikisht, financiarisht, humanitare, përmes rindërtimit të infrastrukturës së shkatërruar të energjisë, si dhe me armë", tha ai në Konferencën e Sigurisë në Berlin. Ai pohoi se Rusia nuk mund dhe nuk do të fitojë. 

Komentet kundërshtojnë pretendimet e ish-kryeministrit britanik Boris Johnson, i cili tha këtë muaj se Gjermania dikur kishte favorizuar një humbje të shpejtë të Ukrainës mbi një luftë të gjatë. 

"Pikëpamja gjermane ishte në një fazë se nëse do të ndodhte, gjë që do të ishte një katastrofë, atëherë do të ishte më mirë që e gjithë puna të përfundonte shpejt dhe që Ukraina të përmbytej", tha ai, duke përmendur "të gjitha arsyet ekonomike" për këtë qasje.

"Unë nuk mund ta mbështes këtë, mendova se ishte një mënyrë katastrofike për ta parë atë. Por unë mund të kuptoj pse ata mendonin dhe ndiheshin ashtu siç mendonin", kishte deklaruar Johnson.

Komentet e ish-kryeministrit u mbështetën nga ish-ambasadori ukrainas në Gjermani, i cili tha se politikanët gjermanë i thanë atij se ishte e kotë t'i jepte ndihmë Ukrainës, pasi ata prisnin që ajo të mposhtej brenda tre ditëve. 

Andriy Melnyk pohoi në Twitter në mars: "Më 14 shkurt ne po paralajmëronim politikanët gjermanë: Kiev mund të bombardohet në ditët në vijim! Na duhen urgjentisht 12 mijë raketa antitank nga Gjermania". Si përgjigje: vetëm tallje. Sa e trishtuar dhe kaq e furishme".

Gjermania i ka mohuar pretendimet e ish-kryeministrit Boris Johnson. 

"Ne e dimë se ish-kryeministri shumë argëtues ka gjithmonë një marrëdhënie unike me të vërtetën; ky rast nuk bën përjashtim", tha një zëdhënës i zotit Scholz. 


Lajmi kryesor:

Lufta/ Macron- Biden: Të gatshëm të flasim me Putin! Konferencë ndërkombëtare më 13 dhjetor në Paris


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Të enjten mocion me debat për “McGonigal”, grupimi i Berishës kërkon heqjen e limitit kohor

Të enjten mocion me debat për “McGonigal”, grupimi i Berishës kërkon heqjen e limitit kohor