Gjiknuri dhe Alibeaj takohen me përfaqësuesit e ODIHR-it, dakordësim për mënyrën e hartimit të drafteve ligjore për ndryshime në Kodin Zgjedhor

Gjiknuri dhe Alibeaj takohen me përfaqësuesit e ODIHR-it, dakordësim për mënyrën e hartimit të drafteve ligjore për ndryshime në Kodin Zgjedhor

Deputetët, Enkelejd Alibeaj (PD), Damian Gjiknuri (PS)

Dy bashkëkryetarët e komisionit të Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri i PS dhe Enkelejd Alibeaj i PD, kanë zhvilluar një takim me përfaqësuesit e OSBE-ODIHR në Shqipëri për t’i informuar lidhur me punën e deritanishme të komisionit që është mbledhur online.

Nëpërmjet një postimi në facebook, Gjiknuri shkruan se në takim u arrit dakordësimi për modalitetet e punës në fazat e mëtejshme dhe ndihmën që ODIHR do japë në fazën e hartimit të drafteve ligjore për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

“Bashkë me kolegun Alibeaj zhvilluam një takim me drejtuesit e ODIHR-it, të cilët i informuam për ecurinë e deritanishme të punës së Komisionit të Posaçëm Parlamentar për Reformën Zgjedhore. U dakordësuam për modalitetet e mëtejshme të punës në fazën e hartimit të drafteve ligjore dhe ndihmën konkrete që do të japë ekspertiza e ODIHR-it”- shkruan Gjiknuri.

Komisioni i Reformës Zgjedhore pritet të përmbyllë dëgjesat me organizatat e shoqërisë civile dhe institucionet brenda kësaj jave dhe në fund të muajit mars, mund të ketë një draft-propozim final sa i takon ndryshimeve që do të bëhen në Kodin Zgjedhor.

Në mbledhjen e fundit që u zhvillua online, Gjiknuri dhe Alibeaj u përplasën për financimet ruse dhe dosjen e ish-zyrtarit të FBI, Mc Gonigal. 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ ‘Valle në shesh’, turistët mësojnë kërcimet tradicionale

Tiranë/ ‘Valle në shesh’, turistët mësojnë kërcimet tradicionale