Gjirokastër/ Banorët protestojnë kundër HEC-it në Kolonjë: Rrezikon të na lërë pa ujë

Banorët e fshatit Kolonjë të Gjirokastrës, kanë protestuar këtë të shtunë në qendër të fshatit të tyre kundër projektit për ngritjen e një hidrocentrali. Banorët shprehen se qeveria shqiptare duhet ta anullojë plotësisht ndërtimin e tij dhe jo vetëm ta pezullojë atë. Sipas tyre ndërtimi i HEC-it rrezikon të lërë fshatin pa ujë, pasi do të shfrytëzohet i gjithë burimi i Rehovës.

Banorët kanë paralajmëruar se do të përshkallëzojnë protestat deri në bllokim të rrugëve nëse qeveria shqiptare nuk e anulon ndërtimin e projektit me VKM.

Përgatiti Ledina Jakimi

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet