Gjoni: Propozimet tona lihen në harresë! Kur do mazhoranca e ndryshon  Kushtetutën për dy orë (VIDEO)

Deputeti Ralf Gjoni thotë gjatë seancës parlamentare se roli i deputetëve të opozitës parlamentare është thuajse inekzistent. Ai solli në vëmendje një propozim të vetin në janar e cila prej muajsh nuk është futur në parlament ndërsa propozimet e PS-së për ndryshime në Kushtetutë kalojnë menjëherë.

"Në datën 17 janar 2020 unë si deputet kam propozuar amendime për ligjin 10,019. Bashkarisht me mua disa deputetë kanë propozuar amendime për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Në 17 janar 2020 ju vetë keni kërkuar si kryetar i Kuvendit që projektligji i propozuar nga unë si deputet të trajtohet nga komisioni i posaçëm parlamentar për reformën zgjedhore. Nuk mbaj mend që një deputet të ketë një angazhm kaq të mirë në ligje. Unë kërkoj të di se çfarë bëhet në këtë parlament nën drejtimin tuaj. Ose Gjiknuri sfidon urdhrin tuaj ose ka një dashakeqësi institucionale dhe politike për të bllokuar nismat e deputetëve të opozitës për të ndryshuar kodin zgjedhor dhe për ta parashtruar në parlament. Minimumi i etikës profesionale parlamentare kërkon që projektligji i propozuar nga një deputet të trajtohet dhe të diskutohet e të hdhet për votim. Nëse këtij parlamenti nuk i pëlqen ligji që unë kam propozuar, hajde e hedhim në votim dhe e votojmë kundër. Shoh tek njoftimet që keni futur për diskutime për kodin zgjedhor. Po presupozoj që bëhet fjalë për propozimet e PS. Pse kur vjen puna tek propozimet tona na thuhet me muaj të tërë që duhen mendimet e ekspertëve dhe kur doni ju e ndryshoni kushtetutën brenda dy orësh" - tha Gjoni.


Lajmi kryesor:

Opozita e re si e vjetra/ Përmeti-PS: Sillni propozim të ri për lista të hapura 100% ose bojkot! Hajdari me draft të ri: Të hiqet pragu elektoral


E.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Diplomacia dhe paqartësia strategjike mund të shmangin një krizë ndërkombëtare në Ukrainë