Gjykata e Fierit miraton ekstradimin në Kosovë të xhaxhait të 'Ben Qimes'! Ahmet Isufaj kërkohet për trafik droge

Arben Isufaj, i njohur si 'Ben Qimja'

Ahmet Isufaj, xhaxhai i Arben Isufaj të dyshuar në veprimtari kriminale në Fier dhe i njohur si 'Ben Qimja', do të ekstradohet në Kosovë. Ky është vendimi i marrë nga gjykata e Fierit në datën 3 mars 2020, i cili është bërë publik në ditët e para të muajit Prill.

Isufaj, ndodhet në masën e “arrestit në shtëpie” ndërkohë tashmë është në pritje të vendimit nga Gjykata e Apelit Vlorë, vendim i cili do të sillte hapjen rrugë të çështjes, për të kaluar në Gjykatën e Lartë, gjykatë e cila ka firmën e fundit të ekstradimit ose jo, të Ahmet Isufaj në Kosovë. 65-vjeçari Isufaj, pas arrestimit nga policia e Fierit, gjykata caktoi masën e sigurisë “arrest në burg” me afat 40 ditor, masë kjo e cila është zhvilluar në ambientet e spitalit të burgut, pasi Isufaj pas arrestimit kishte pësuar probleme shëndetësore.

Vendimi për zbutjen e masës së sigurisë nga "Arrest në burg" 40 ditor në "Arrest shtëpie" është marrë në muajin dhjetor 2019 nga gjykata e Apelit Vlorë, ku treshja e gjyqtarëve Petrit Aliaj, Klodiana Gjyzari dhe Hysen Saliko, pranuan kërkesën e Isufaj për ndryshimin e masës së sigurisë. Ahmet Isufaj, së bashku me nipin e tij, Arben Isufaj, janë objekt i Operacionit “Forca e Ligjit” OFL, për të deklaruar pasurinë e tyre. 65-vjeçari Isufaj rezulton në kërkim nga Gjykata e Prishtinës për akuzën e “Krimit të organizuar” si dhe “Blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje e paautorizuar e narkotikëve të rrezikshëm”.

 Më 6 dhjetor Ahmet Isufaj, ra në prangat e policisë së Fierit së bashku me djalin e tij, Amarildo Isufaj, pas një operacioni të zhvilluar nga Forcat Operacionale të Fierit, ku djalit të tij ju sekuestrua një pistoletë pa lejë me 15 fishekë dhe një thikë biçak.

I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Modric dhe Benzema i japin Realit trofenë e parë sezonal