Lobimi i LSI në SHBA, SPAK mban të sekuestruar telefonin e Monika Kryemadhit! Gjykata e Lartë s'pranon rekursin

Lobimi i LSI në SHBA, SPAK mban të sekuestruar telefonin e Monika Kryemadhit! Gjykata e Lartë s'pranon rekursin

Foto arkive, Monika Kryemadhi

TIRANE- Gjykata e Lartë nuk pranon rekursin e Monika Kryemadhit për heqjen e sekuestros së telefonit

Telefoni i Kryemadhit u vu në sekuestro pasi SPAK ka nisur hetime pas disa kallëzimeve ndaj saj dhe personave të lidhur me të përfshi ish-presidentin Ilir Meta.

Kryemadhi e kundërshtoi sekuestron fillimisht në Gjykatën e Posaçme të Shkallës së Parë, por u rrëzua. Të njëjtin fat pati dhe ankimimi në Apel i cili e gjeti të drejtë sekuestrimin duke lënë në fuqi masën.

Ndërsa sot mësohet se as Gjykata e Lartë nuk ka pranuar rekursin.  

Nuk konfirmojnë zyrtarisht për çfarë bën fjalë konkretisht sekuestrimi i telefonit, i cili u bë në kuadër të sekuestrimit të një sërë pajisjesh kompjuterike dhe provash të tjera por në seancën e GJKKO-së që u mbajt më 7 dhjetor 2023, Kryemadhi u përfaqësua nga avokati i saj Redi Llanaj, ndërsa SPAK përmes prokurorit Sotir Kllapi i cili heton çështjen e lobimit të LSI në SHBA. Objekti i këtij hetimi janë pagesat e kryera në vlerën 300 mijë USD, nga Ish-LSI, për vizitën e Ilir Metës e Petrit Vasilit në inagurimin e Donald Trump si president ne 2017.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • poli: 05/04/2024 10:33

    kesaj hajduteje duhet ti sekuestrohen cdo gje,,,para,,sshtepi,,makina,,apartamente,,edhe mobiljet tja merrni se jane te popullit...te ngrihet nga qeveria,,,nje njesi speciale audituese ,me ekonomiste-financiere-juriste,,,,qe te vleresoje dhe sekuestroje pronat e politikaneve..

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Inspektim në Dhërmi, Balla: Policia të garantojë respektim të normave të zhurmës e muzikës në plazhe

Inspektim në Dhërmi, Balla: Policia të garantojë respektim të normave të zhurmës e muzikës në plazhe