Gjykata e Shkodrës liron nga burgu Behar Bajrin, pjesë e një grupi të strukturuar kriminal

Gjykata e Shkodrës liron nga burgu Behar Bajrin, pjesë e një grupi të strukturuar kriminal

Behar Bajri

Pas ecejakeve nëpër prokurori, nga SPAK-u në Shkodër, Gjykata ka nxjerrë nga qelia Behar Bajrin duke ndërruar masën nga arrest me burg në detyrim paraqitje. Akuzat e grupit të strukturuar kriminal ranë, dhe Bajri hetohet vetëm për shtrëngim të pasurisë.

SPAK fillimisht shpalli moskopetencën për dosjen e grupit 'Bajri' duke bërë që të bien akuzat për grup i strukturuar kriminal dhe çështja kaloi në gjykatën e Shkodrës. Para një muaji prokurori kërkoi pushimin për dy akuza të vrasjeve dhe gjykata e pranoi. Vepra e vetme penale që i mbeti është ajo e shtrëngimit të pasurisë për të cilën u kërkua një muaj shtyrje e afatit. Pas këtij afati që përfundoi gjykata vendosi që të ndryshoje masën e sigurisë.

Behar Brajoviç (Bajri) u arrestua në Roterdam në 2018, ndërsa u ekstradua nga Holanda në korrik të 2019-ës

Behar Bajri, u akuzua nga prokuroria për “Vrasjen me paramendim” në dëm të bashkëjetueses së tij Fabiola Hyseni. Kjo ngjarje ka ndodhur në 29 qershor 2002, kur 15-vjeçarja është raportuar si e vetëvrarë me tre plumba në shtëpinë e Bajrit. Behar Bajri, i arrestuari kryesor në atë kohë për këtë ngjarje dhe i dyshuari nga prokuroria si personi autor për këtë vrasje, ka mohuar në mënyrë kategorike se e ka kryer këtë krim. Ndërkohë në dosje, prokuroria tha se me të njëjtën pistoletë tip “TT” që është qëlluar 15-vjeçaria Fabjola Hyseni në vitin 2002, është qëlluar në 7 shkurt 2001 Arben Tuzi, ngjarje kjo e ndodhur në rrugën “Qemal Stafa” në Shkodër, ku ka mbetur i plagosur dhe Lulzim Molla.

Dosja e bujshme e Bajrave që nisi me operacionin "Oaz" në vitin 2018 tashmë është shfryrë, pasi të gjithë personat, të cilët u vunë në pranga janë liruar nga akuzat e vrasjes, kanosjes, gjobëvënies, basteve të paligjshme dhe shumë të tjera.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Oli: 01/07/2020 14:38

  Po pse i keni kaq zili dukagjinsit? Ata i kane pronat ne mes te shkodres dhe nuk ju a ka lene turku po i kan ble vet . Kujdes mos plasni

  Përgjigju
 • Mir: 01/07/2020 12:17

  Dukaginsit bajn fjal ner vedi harrojeni se bajn me shkodran se nuk ja mban kan frik ose maksimumi bajn fjal me tropojan nga lekbibaj qe Jan pak .

  Përgjigju
  • Per leon: 04/07/2020 18:44

   Vec pëni i leshitu u ban derman

  • leo: 03/07/2020 09:32

   ike ra gabim shoku dukagjinsve suka hanger per shkodran nojher por shkodrant ju kan rujt mos mu perball me ta po ku jan trima shkodrant more frikacak muti jan tan edhe bajrat si i mani ju sjan shkodran prej serbie jan kshuqe thirrini menve mos na shitni pordh kot me ita si tapo ti hekun qafe shpejt boll

 • Riro: 01/07/2020 12:08

  Po ku e rrujn keto per dukagjinas

  Përgjigju
 • Per dugagjinsit me zemer lepurit: 30/06/2020 21:46

  dugagjinas si ka ba ligjin n shkoder ska pas naj her edhe kur kan dasht me ba kan tha nji shishe raki ather kan ba namin( nji M tmadh) Ti si futesh e komento kot pa lidhje e permend emra sje gja tjeter vec naj barbon , dugagjinsit i njofin shkodrant ste qyr kush mu kariku kot me komentu ktu.

  Përgjigju
 • shalnjan: 30/06/2020 15:45

  hahahah t fort jeni ropt ashe u paskan vra docve njanin thot edhe kta se paskan vazhdu tashi ta sqarojm iher e mir ska zog kurve n shkoder si hahet me docajt e shals sot per sot 2 djem ju kan vra docajve n 89 edhe 2001 edhe kan vra 3 vet gjithmon kan vra mashum se ju kan vra po ca flitni mor legena po ku ka del aj zog kurvet mu hanger me ta tja shkerdhejn fisin u paskan vra docve kta ordekuna u rrujn koqet mos rreni shum t pakten me limit

  Përgjigju
  • shalnjan: 30/06/2020 17:39

   hajt e thuju ti dukagjinsve na ke ca bethen ater pe sheh ti sa t gjat po eke jeten

  • lol: 30/06/2020 16:57

   hahahah sa i papun ky fansi zjarrt si nuk perton me shkru kaq shum

  • Shaljano vero: 30/06/2020 16:53

   Mete tu na e sqaru iher e mir kyt pun, na ke ca bethen.

 • dukagjins: 30/06/2020 13:29

  po leneni ket pun pash zoten kur kan ken dukagjinsit n shkoder n 99 e der 2005 sika ni kush kta si mahen per t fort me gjekajt e me tollozt e me cubajt nuk e kan cu zanin po tash normal kta kan dek por kan met do mat fort si docajt e dukagjinit si jan 50 meshkuj n fis si su han per kta coftina por qe ju ruhen tan bajrat mos thoni sjau keni nigju emrin

  Përgjigju
  • per mirin: 30/06/2020 15:25

   edhe sot bajn sit fort dukagjinsit itash kan me i hek qafe bajrat po pritni se ju vjen exheli ater thoni kush jan dukagjinsit fal zotit ka met edhe kjo familje e fort s besoj se ka me dal kush me kru me ta.

  • 007: 30/06/2020 15:22

   perzoten pra kekeni shum e spo du tash me u zan por m esa di un njaj si asht ma i fort mbijeton mashum thjesht dosha mu than qe u perfshina t kyt bised se sa kan me mbijetu ity fis grup apo familje sit doni e quni por nese ekeni t mujtun na tregoni si tha ky djali ju kan vra i kushri si e ka at emer edhe kush eka vra

  • dukagjins: 30/06/2020 15:18

   t lutem aka munsi mema shpjegu pak se sinqerisht skam arrit me kuptu kush asht ky kushri si eka emrin qe ju kan vra e sekan vazhdu per kushri un sdi gja noj nji me mbiemer doci akan vra per prralla me mret kam ni boll po fakte asnji

  • 007: 30/06/2020 14:47

   i rujt zoti djemt e docajve ishalla po na e pastrojn kyt ven prej njerzve t kqi se ju ec pushka shum

  • Rusi: 30/06/2020 14:39

   Je shum I ri sha krishtin se ba me ken ma I vjeter e din se keto ju kan vra nji kusherinj doced e kta nuk e vazhdunen si ka mundesi, apo skan pas kohe thuj haaaa

  • lol: 30/06/2020 14:26

   Obobooo filloi me komente ky fansi flakt i dukagjinsve te pabese

  • Duka: 30/06/2020 14:12

   O dukagjinas ca kan lidhje Docajt me kte lajm?

  • miri: 30/06/2020 14:05

   harrove sokol ndreun! por mbi te gjitha harrova kush i ka vra dukagjinsan. tellozt i varu cim asllan dhe gani cafi nje nga nje. ndreun e vrau vid shega. gjenen ismet ramadani. nuk kan shamc dukagjinsat ne shkoder vetem kur ka qrne rremuje kan bo si te forte ateher kur ska shtet se kohe tjeter e dine vete ata si thonin kujdes mos na keputet peni kur i lidhi mehmet shehu

 • Per ju: 30/06/2020 07:51

  Qe keni bo keto comente. Pse I ngreni ryben kot ketij e te gjith atyre qe vrasisin e qepresin.. njeriu me I forte ne shqiperi esht plumbi.. keshtu nuk ka te forte e te rrezikshem, kush e kabo kak pelumbi e pret. Qoft prej shodre e sarande e kudo qofte. Kush gjakun nuk ta fal..

  Përgjigju
  • L.l: 30/06/2020 09:50

   Kanuni ne dikagjinbte shkodres i ka rrenjet sot e 500 vjet kshtu qe mos mos bej krahasime

 • Trnakop Kacija: 30/06/2020 06:31

  Shkodranet ( qe i thone vetes si qytetare etj) jane ne pergjithesi njerez te mire ( kane shume fjalle e pallavra, e konsiderojne veten si humorista etj - me pak fjale jane ok ) por ne pergjithesi kur vjen puna pak ma serioze shpesh terhiqen dhe bien si "teper te urte" ( nuk po them frikacak po si teper te permbajtur). E kunderta e qytetareve te Shkodres jane ata qe konsiderohen Malesia e Shkodres ( rrethinat) qe me se paku mund te thuhet qe jane Shqiptare ( nuk ka as tipare fizike e le me morale e kanunore a tradicionale etj te Shqiptareve). Nga ajo qe kam pare nga viti 1991/92 e deri me sot, por edhe nga historia me pare ( sidomos deri ne vitin 1947) nuk asnje dyshim qe Race me te poshter nuk ekziston ne trojet Shqiptare ( e kam fjalen gjithkah ka ka Shqiptare rrace me te poshter se Malesia e Shkodres nuk kam pre e as degjuar) - prandaj ai qe ja don te miren Shqiperise e Shqipetareve duhet te ndermarr njehere e pergjithmon masat me drastike te nevojshme per pastrim me rrenje te ketyre felliqesirave dhe njehere e pergjithmon disciplinim dhe edukimin e "pas-ardhesve" te ketyre krijesave ( newe korigjohen mire - nese jo vazhdon me masa eradikuese).

  Përgjigju
 • L.l: 30/06/2020 01:14

  Shum qetsi ishte deri tani ,dicka duhej bere ...

  Përgjigju
 • Qytetari: 30/06/2020 00:58

  Brace zhduke ket felliqesire. T nimoft Allahu.gjithcka asht ndoren tande.bane te pagujn njeher e mire per gjitha padrejtsit qe ka ba ne njerz te pafajshem,per gjithe ato femra qe ka perdhunu.shteti nk ekziston vendos drejtsi te lutem...

  Përgjigju
  • O plak: 30/06/2020 08:16

   Dhe ty bashk me te

 • Jak Marku: 30/06/2020 00:39

  Deri sa te vritet ky nga hasmi i tij, kush e di se sa te pafajshem do gjenden te masakruar rrugeve te Shkodres prej tij dhe grupit te tij...Shume njerez kane me vdek...Po nxehet moti...

  Përgjigju
 • ahhh: 29/06/2020 23:07

  ja ma njerz,po ska faj ky po ata qe e kan nxjerr jasht,duhet qe ata vrasje dhe perdhunime qe ka ba ky me shokt e tij me i provu ne njerzit ma te afert gjykatsit e prokurort qe e kane lan jasht,masandej e kuptojne se ca kane ba ,se fara ma e keqe jane ata me pelerina te zeza e me xhepa te mushun me lek e me "dur te lyme me gjak",me gjakun e tanave atyne vajzave qe kane hek perdhunimet e peruljet nga njerz si kta,po Zoti eshte i madh,ta dini qe ne kte bote lahen tana ,por ne tjetren nuk pshton asnji,as ata qe jan shit per nji cop mut TURP TJU VIJNE KUSH KA KONTRIBU QE KTA ME DAL JASHTE...TURP

  Përgjigju
 • Matematik kriminelash: 29/06/2020 22:58

  Bajrajt jan do katunar fukaraj. Licet jan nje fis i pabes. Para 20 viteve Çim Cafi u kerkon me vra Mir Koçin sepse i kishin te ndara dyqanet e gjobave ne Shkoder. Çimi donte te vriste Mirin edhe ti merrte ai gjobat e dyqaneve. Keta nuk e vrasin por i tregojn Mirit. Miri vret Çimin. Fillon plasja ne Shkoder e horave. Caft kunder Koçis dhe po ashtu deri me sot i urrejn Bajrajt po nuk kan b..e me e kru me to. Lict e Bajrajt kan ken shok kriminela. Nuk jan zene ne pleqeri por ne poshtersina. Lufte per gjoba dyqanesh, territoresh. Kokat e njani tjetrit kan me hanger o Zot. Zoti ka me i vra te dy familjet edhe nuk ka me u met far as nishan. Trim dhe i fort esht ai qe shikon punen e vet dhe eshte njerezor. Ben per njerezimin jo kta gabel qe e mundojne njerzimin. Njeriu i keq te ban me hek ķeq por ne kyt dynja ose tjetren te gjitha paguhen. Zoti e rujt popullin e Shkodres nga keta gabel.

  Përgjigju
  • Moon: 29/06/2020 23:50

   Fiks ...Siç e the Trimi dhe i Forti esht Ai qe shikon punen e vet dhe eshte njerezor, aktiv, krijuesë, miqesorë, i lumtur, serioz, moderne, Bujar.

 • Tironsi: 29/06/2020 19:48

  Ore, kush o ky mer lale Lexova qe paska bo ca vrasje Po ky qenka rob qe perdhunon, dmth lale i bje ‘’vlera’’ po qe se mbahet per i forte Ky osht thjesh cop plehr

  Përgjigju
 • Miri: 29/06/2020 19:36

  Ky asht kokrra legenit, kur jan kallabllek merr zemer ky ladruc

  Përgjigju
  • Per mirin: 30/06/2020 01:17

   Per ne qe e njohim mire njashtu asht,po hajde del neper shkoder dhe shif sa frige e kan njerzit...kyt e forcaj i vllaj vet se ndrysh....

 • Rilindesi: 29/06/2020 19:16

  Jena tu rilind naqe.Po vje vera jena per plazh nshirok.Tesh o ka kercet kallashi prap hajer ishalla.

  Përgjigju
 • lexuesi: 29/06/2020 19:12

  nga ckam degjuar e lexuar per kete tipin ky me mir te rrinte brenda se esht me i sigurte.ata licte me ne krye ate ibrahimin ndoshta kane paguar qe ta nxjerin se te vdekurit nga dora e tij po kerkojne hakmarrje..... jam dakort me Ani qe thot qe do jete vere e nxehte por shpresojme pa viktima te pa fajshem

  Përgjigju
 • Ani: 29/06/2020 18:54

  Tesh ibra e ka ne dore me pastru shkodren, jam dakort me njenin ketu uff sa vere e nxehte ka me ken ne shkoder ska me pas conditioner qe na ban derman

  Përgjigju
  • Per PER: 01/07/2020 14:42

   Nuk i din gjanat taman, un te thash kush asht koka qe u ban organizimin ater ca thu ti jan tjera gjana,me u va vritet gjithkush, tjeter ash zgjuarsia

  • Per L.l: 01/07/2020 01:45

   Jo mor si ikin per lesh ato,po Ibrahimi i ka te pakten 13 vrasje te deklarume,6 veta i ia vra pune muajsh dhe e ka frig gjith shkodra,po lene mas ban te zgjuarin mbas tastjeres.

  • L.l: 30/06/2020 17:49

   O sokoli asht koka se per tjert kishin ik per lesh kaher

  • @ per hehe: 30/06/2020 12:00

   Po prandaj e them jane te fort se kane shtetin jane dhe fis i madh. Normale zgjuarsia ka te bej shume.

  • per hehe: 30/06/2020 01:23

   kta jan te fort me shtet dhe kur jane kallabllek.Lict jane shume ma te rrezikshmen dhe ma te zgjuar,sidomos Ibrahimi,aj nk besoj se mund krahasohet me askend,nk ka ma te rrezikshem dhe njeri ma t frikshen se at sat per sat n shkoder

  • @hehe: 29/06/2020 22:04

   Bajrat janë me te fort.

  • Hehe: 29/06/2020 20:27

   Po kush esht me i fuqishem ne shkoder. Kto bajrat me kte qe doli apo lict me ate Ibrahim in. Kush mund ta thote

  • O plak: 29/06/2020 19:18

   Mfal pse ky ibra eshte me i mire? Ishalla pastrojn ate te parin

 • Zdrale: 29/06/2020 18:07

  Kam pershtypjen qe kete duhet ta kete nxjerre nje nga keta gjyqtare, ose Andri Ymeri ose Hasan Selimi pasi qe te dy jane nena e korrupsionit ne gjykate te shkodres dhe gjobveneait me te medhenj qe ka njohur drejtesia shqiptare

  Përgjigju
 • Alba: 29/06/2020 18:01

  Do jete vere shum e n xehte sipas sinoptokaneve ne tonin e shkodres, miq.

  Përgjigju
 • Tironci: 29/06/2020 17:49

  Kjo eshte drejtesia qe ne Shqiptaret po presim me pa durim! Bravo gjykata e Shkoders per lirimin e Beharit qe Shkodranet e prisnin.ju gjykatesit jeni kriminelet, hajdutet,banditet e ketij vendi.turp turp.

  Përgjigju
 • Turi: 29/06/2020 17:47

  Bravo shteti duhet ti nxirni te gjithe bajret se vetem njerez kane vrare nuk kane ber gje te madhe ata qe vjedhin energji elektrike jane te rrezikshem mos i nxirni nga burgu qe jua qif..a robet gjykatesa e prokurore prostituta

  Përgjigju
 • Marko: 29/06/2020 17:41

  Hajde gjykat hajde, te tjeret po mbahen ne burg pa prova

  Përgjigju
 • Tmerr: 29/06/2020 17:35

  Duhet te ikim nga ky vend sa me par . Po si mund te lirohet ky njeri me gjith ato vrasje perdhunime e gjoba ??? Edhe keto daj e nip te zhdukur ky i vrau megjith asmerin . E sa e sa vrasje e perdhunime . Ca faji te kemi o edi rama te shohim prap beharin me blind neper shkoder

  Përgjigju
 • Kirasi: 29/06/2020 17:32

  Uroj ti ndihmoj zoti lict te bejn goditjen me te fort te ketij krimineli . Sa njerez ka vrar e perdhunu ky gjith shkodra do ju uroj po e hoqet qafe ket njeri . Turp per ket shtet qe liroj ket kriminel nuk jetohet me ne shkoder

  Përgjigju
  • Gjith e kan frig: 29/06/2020 18:51

   Edhe lict e gjith po edhe ky se ka punen mir tesh qe ju vrau vellan licve , te shohim si do shkoj punet

  • Or taj: 29/06/2020 18:32

   O kirasi pse nuk jetohet me ne shkoder. Po pse ky e ben zap gjith shkodren. Aq fryk e Kan ne shkoder kte. Qenka shume I forte pra qe e paskeni gjith fryke. Dhe lict besoj e Kan fryk si puna e te gjitheve e do mshifen tashi

 • Turi: 29/06/2020 17:31

  Ropt ku ti kete Spaku,

  Përgjigju
 • Sara: 29/06/2020 17:22

  Bobooo cfar skandali.Ku jetojm ne mor popull,esht per te ikur sa me par nga ky vend.Po lirohen kriminelet.

  Përgjigju
 • Dobraci: 29/06/2020 17:11

  Zoti marrt hak ne gjith ju qe kontrubut ne lirimin e ketij krimineli me te rrezikshem ne shqiperi . E provofshi ne femit tuj sic vrau ky vajzen 15 vjecare e sic ka vra shum e shum tjer qe e di gjith shkodra . Sa vajza ka perdhunu ky e sa vrasje e sa gjoba ka vu ky njeri a provofshi ju qe e liruat . SPAKU esht nje fllusk ne uje der sa mori persiper te liroj keto kriminela te kalibrit te lart . E mbi te gjitha kry kriminelin berah bajri

  Përgjigju
  • O per ejj: 29/06/2020 20:25

   Dmth e paska frik ne shkoder. Dhe lict pra e paskan frik. E paskan keq tashi me kte

  • Per ejj: 29/06/2020 18:48

   Ky asht me i rrezikshmi kriminel gjak ftoht ka vra vajzen 15 vjecare ne shpin e tij , ka perdhunu disa 15 vjecare tjera , ka vra shum njerz te pafajshem kot , gjoba e kercenime . Nuk ka lan gja pa ba ky njeri , esht i drogum i pari ne shkoder qe pinte kokain e shum krime i ka ba nen efektin e kokaines . Killer asht kan frig njerzit kur kalon

  • Ejj: 29/06/2020 18:30

   Pse esht me i rrezikshmi shqiperise? Aq I keq esht KY. Shqiperia ka plot te tjere te rrezikshem besoj, nuk esht KY me i rrezikshmi

 • vjosa: 29/06/2020 17:09

  MOS harroni jepini dekorate...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon opozita! Berisha: Mbahet në burgun e VIP-ave që përcaktojnë kushtet njësoj si Escobar-i! Salianji: SPAK të godasë mafien politike

Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon opozita! Berisha: Mbahet në burgun e VIP-ave që përcaktojnë kushtet njësoj si Escobar-i! Salianji: SPAK të godasë mafien politike