Gjykata nxjerr shefat nga qelia, mban në burg punëtorët e basteve

Gramoz Murataj

Gjykata e Tiranës ka refuzuar të nxjerrë nga qelia tre personat e arrestuar gjatë operacionit policor “Fati i Lojërave”. Tre personat e vetëm që për momentin ndodhen në burg për këtë çështje Igli Oboni, Dritan Dema dhe Marjo Ylli, kishin paraqitur kërkesë pranë gjykatës së Tiranës, me qëllim zëvendësimin e masës së sigurisë arrest në burg në një masë më të botë. Por gjyqtari I çështjes ka refuzuar kërkesën e tyre të dalë nga qelia, duke lënë në fuqi masën e “arrestit në burg”.

Pritet që në ditët në vijim tre tëg arrestuarit Marjo Ylli, Dritan Dema dhe Igli Oboni tij drejtohet me një kërkesë gjykatës së Apelit Tiranë, ku do kërkojnë lirinë. Tre personat nuk kanë pasur ndonjë rol organizativ në këtë çështje, por ishin puntorë të thjeshtë. Në 19 mars 2020 gjykata e Apelit Tiranë, me gjyqtar, Ridvan Hado, Elona Toro dhe Asim Vokshi, kanë vendosur të zbusin masën e sigurisë për 1 nga personat kryesorë të këtij grupi si Gramoz Murataj, vëllain e Besnik Murataj, të dy pronarë të kompanisë së basteve “Eco Bet” në Tiranë. Ndaj Gramoz Murataj vendosi të caktojë masën e arrestit në shtëpi.

E njëjta masë është vendosur edhe për Ervis Mulaj, i cili nga “arresti në burg” do të kalojë në “arrest shtëpie”. Mulaj është vëllai i kryetares së KPA (Vetting) Natasha Mulaj. Ndaj Ervis Mulaj, është ngritur akuza e “Organizimit të  basteve sportive” dhe “Fshehje të ardhurash”. Gjatë operacionit “Fati i lojrave” në total në rang vendi janë arrestuar 115 shtetas, janë proceduar në gjendje të lirë 24 dhe 2 janë shpallur në kërkim, si dhe janë sekuestruar në total 172 milion lekë të vjetra, 40 kompjuterë, 60 DVR, 245 aparate celular, një numër i konsiderueshëm televizor plazma, blloqe shënimesh që shërbejnë për vendosjen e basteve, kasa fiskale, një armë zjarri pistoletë.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nga e hëna duhet leje për të dalë nga shtëpia, a është ky një vendim i duhur i qeverisë?

Komento

Komente

 • sheqerja: 24/03/2020 22:06

  Qenkan hapur vende te reja pune ne vend...burg me pagese...Ka per tu rritur me ritme te larta ekonomia...

  Përgjigju
 • Faik Bajg Gërdalla: 24/03/2020 21:38

  Gjithmone e ha peshku i peshkute të peshkute, asnjehere peshku i madhe

  Përgjigju