Gjykata Penale lëshoi urdhërarrest për Putinin, kërcënon moderatori rus: Do përgjigjemi me armë bërthamore 

Gjykata Penale lëshoi urdhërarrest për Putinin, kërcënon moderatori rus: Do përgjigjemi me armë bërthamore 

1679517297_put9j.JPG

Një prezantues i televizionit shtetëror rus të dielën bëri thirrje për një sulm bërthamor ndaj çdo vendi që përpiqet të ndalojë presidentin rus Vladimir Putin lidhur me urdhërarrestin e lëshuar nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC). Vladimir Solovyov e bëri paralajmërimin gjatë një transmetimi të fundit të emisionit të tij në kanalin shtetëror Russia-1, duke thënë se një përpjekje për të mbajtur liderin rus do të rezultonte në një "sulm të menjëhershëm bërthamor". Solovyov e filloi sharjen e tij duke iu referuar një deklarate të fundit të bërë nga ministri gjerman i drejtësisë Marco Buschmann në lidhje me urdhër-arrestin e ICC.

 "Gjermania do të jetë e detyruar të arrestojë presidentin Putin nëse ai hyn në territorin gjerman dhe t'ia dorëzojë GJPN-së," i tha Buschmann gazetës gjermane Bild am Sonntag .

"Në përgjithësi, çdo strukturë apo çdo vend që madje guxon - si plehrat gjermane, ministri i - çfarë është? - drejtësia," tha Solovyov gjatë fjalimit të tij në ajër, sipas përkthimit të Scarr. "Të thuash se ata do të përpiqen të zbatojnë [vendimin]... Sapo ta dinë, çdo përpjekje për ta zbatuar atë është një shpallje lufte!"

Solovyov vazhdoi, "Dhe ai bën thirrje për një sulm të menjëhershëm bërthamor në atë vend! I menjëhershëm! Kjo do të thotë, çdo përpjekje për ta bërë atë, për të shkuar kundër vullnetit të popullit rus, i cili e ka bërë veten shumë të qartë, duhet të rezultojë në një raketë. grevë!"

Prezantuesi i TV më pas lëshoi ​​një tjetër kërcënim kundër Buschmann, i cili nuk u përmend me emër.

"Dhe ai idiot, ministri i drejtësisë, duhet të njihet me raketat Sarmat," tha Solovyov, duke iu referuar raketave balistike ndërkontinentale ruse. 

Komentet e Solovyov erdhën pas njoftimit të së premtes së kaluar ICC se kishte lëshuar një urdhër arresti për Putinin për krime lufte. Hetuesit e gjykatës në Hagë thuhet se kishin punuar mbi provat kundër Putinit për më shumë se një vit përpara se GJNP-ja të lëshonte urdhër-arrest. Ai akuzon Putinin se është "gjoja përgjegjës për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) dhe atë të transferimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) nga zonat e pushtuara të Ukrainës në Federatën Ruse".


Lajmi kryesor:

Lufta/ Moska për plumbat e uraniumit të varfëruar: Perëndimi luan me zjarrin! IAEA, pas sulmit në Zaporizhzhia: Siguria e uzinës është e pasigurt


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit