Shpëtoi Dajtin nga burgu përjetë, kolegët lënë pa para gjyqtarin: Nuk t'i kthejmë 17 mijë Eurot

Gjyqtari i Apelit në Vlorë, Skënder Damini, ka kërkuar t'i kthehen paratë e se sekuestruara në banesën e tij në sajë të aksioneve blic që u bënë me kontrolle në banesat dhe pronat e gjyqtarëve që morën vendimin që shpëtoi nga burgimi i përjetshëm Dritan Dajtin, autorin e vrasjes së 4 efektivëve të të policisë në vitin 2009 në Durrës. Kjo kërkesë e Daminit, është refuzuar nga Gjykata për Krime të Rënda.

Në banesën e Skënder Daminit në Tiranë, policia gjeti një vlerë monetare rreth 17 mijë euro si dhe disa municione luftarake që dyshohet se pa lejen e autoriteteve.

Bashkë me të, në hetim u vunë edhe dy kolegët, Petrit Aliaj dhe Aleks Nikolli, të cilët pranuan kërkesën e Dajtit për gjykim të shkurtuar, që rrjedhimisht e shpëton atë nga burgimi i përjetshëm.

Packa vendimit të kontrollit të banesave, ata vijojnë të ushtrojnë profesionin e gjyqtarëve, pasi Këshilli i Lartë Gjyqësore, nuk fillon dot procedimin disiplinor pasi është kompetencë e Inspektoriarit të Lartë të Drejtësisë, i cili është institucion i ri dhe i vetëm që ka të drejtën e hetimit të prokurorëve e gjyqtarëve, që ngrihet nga reformimi i sistemit të drejtësisë.

Forcat Speciale, me një vendim të gjyqtares Liljana Baku, ishin autorizuar të kryenin kontroll nëse kishte apo jo sende të paligjshme në banesat e togave të zeza që dyshoheshin për korrupsion në lidhje me vendimin e Dajtit. Më 14 shkurt 2019 pas kontrollit të banesës në shtëpinë e Daminit oficerët e policisë gjyqësore sekuestruan 17 mijë euro, por Damini pretendoi edhe sot se ato janë paratë e djalit të tij të tërhequra në bankë.

Procesverbaslet e kontrolleve ne banesen e Skender Daminit

G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Koronavirusi/ Komiteti Teknik i Ekspertëve lë në fuqi masat kufizuese. A jeni dakort me vendimin?

Komento

Komente

 • Ariu ju qiu: 18/03/2019 12:08

  Ai i kishte para për kafe ato, këta thonë e lan pa lek..

  Përgjigju
  • Fahrri Bajg Spiuni: 18/03/2019 17:25

   Pseudo Ari, ti dhe petrit gërdalla t hani m.....maqéllon! Hahahahaha !

  • Petriti: 18/03/2019 14:55

   As per kafe por vetem per tu peshu se mbante dieta bashke me grun×

Lajmi i fundit

John

6 këshilla drejtuar shoferëve për udhëtimin me kujdes në ditët me mot të acartë!