'Gjykata Speciale nuk ka qëllim drejtësinë', Aktivistja e PSD për Report Tv: Trendafilova refuzoi takimin me ne, ja pse protestuam

Në një intervistë për Report Tv në emisionin ‘Sot, live në Shqipëri’ me gazetarin Nertil Agalliu, aktivistja e PSD-së, Donjeta Demolli, ka folur rreth protestës së ndodhur në Prishtinë dhe arrestimit të kreut të PSD-së, Dardan Molliqaj.

Ajo tha se protesta e djeshme ishte në kundërshtim të Kryetares së Gjykatës Speciale në Kosovë, Ekaterina Trendafilova, pasi kishte tentuar që të përmirësojë imazhin e Gjykatë Speciale, e cila po gjykon krerët e ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ajo tha se arsyeja tjetër ishte edhe refuzimi i kërkesës së pjesëmarrjes së tyre në takim, për arsye se Gjykata nuk u kidhte dhënë atyre të drejtëm për të dhënë perspektivën e tyre ndaj kësaj çështjeje. 

"Protesta e djeshme ishte në kundërshtim të zonjës Ekaterina, e cila është Kryetare e Gjykatës Speciale, dhe ishte këtu për të tentuar që të përmirësojë imazhin e kësaj Gjykatë Speciale të padrejtë e cila po gjykon krerët e ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ajo është tashmë në një krizë të thellë të legjitimitetit në popullin e Kosovës, ku kjo krizë ka eksizuar që nga krijimi i saj, mirëpo tashmë është duke u krijuar për shkak të sjelljeve dhe veprimeve nga ana e Gjykatës. Sot teksa ne flasim, i ka izoluar totalisht krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe dhe ka pasur shkelje të ndryshme të të drejtave të njeriut dhe kjo për ne është e papranueshme dhe e patolerueshme. Kjo ishte arsyeja e protestës pse ne e ndaluam vizitën e saj, e cila ka synim që ta legjitimojë këtë Gjykatë në popull, e cila është duke bërë një padrejtësi të thellë ndaj UÇK-së dhe ndaj atyre që po mbahen në burg atje. Mirëpo prezenca jonë nuk është bërë e mundur nga ana e Gjykatës, pra kërkesa jonë është refuzuar, prandaj deklarata e saj ishte e pasaktë. Dhe për këtë arsye ne jemi detyruar të organizojmë protestën që në në një mënyrë a tjetër të deklarohet edhe perspektiva tjetër dhe mos ta lëmë diskusin që ajo po tenton ta prodhojë rreth Gjykatës të kalojë pa e dhënë edhe ne perspektivën tonë", tha Demolli.

Përsa i përket pjesës së takimit të saj me Kryetaren e Gjykatës Speciale në Kosovë, ajo tha se kjo ishte një gënjeshtër, dërsa për mungesën e anëtarëve të PDK-së, parti e themeluar nga Hashim Thaçi, u shpreh se ata janë distancuar nga lufta çlirimtare dhe nga përfaqësuesit e kësat të fundit të cilët e themeluan këtë parti.

"Pasi ka marrë lidershipin e ri, PDK-ja është distancuar nga lufta çlirimtare dhe nga përfaqësuesit e kësat të fundit të cilët e themeluan këtë parti. U distancua në mënyrë që të ofrojë një vizion të ri të PDK-së, i cili është brenda diskusit dhe pushtetit të Kurtit, i cili po tenton të njollosë gjithçka që ka ndodhur para 14 shkurtit. Në këtë kurth kanë rënë si PDK, po ashtu edhe LDK, dhe ky është dështimi i rradhës i këtyre partive parlamentare që të kundërshtojnë problematikat në Kosovë. Për ne kjo nuk përbën pengesë që ne të mbrojmë kauzat e drejta siç është mbrojtja e idealeve dhe luftës çlirimtare të Kosovës", tha Demolli.

Ndërsa për arrestimin e kreut të PSD-së, Dardan Molliqaj, ajo tha se ai së bashku me 6 aktivistë të tjerë do të mbahen për 48 orë nga Policia e Kosovës, dhe se aktivistja së basshku me të tjerët kanë kërkuar lirimin e tyre.

"Ne do vazhdojmë të kundërshtojmë vendimet e padrejta të Gjykatës Speciale dhe propagandën e Kryetares së Gjykatës Speciale dhe do të vazhdojmë me aksionet që kërkojnë demokraci dhe barazi në vend. Përsa i përket Dardanit dhe 6 aktivistëve tanë, ata do të mbahen për 48 orë, e cila është masa aktuale, dhe ne po kërkojmë lirimin e tyre sepse edhe dhuna e djeshme nga ana e policisë ishte totalisht e papranueshme sepse protesta jonë ishte simbolike dhe paqësore. Ata po mbahen në paraburgim pa asnjë bazë ligjore”, tha Demolli.

S.S/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Pagoi për vrasjen e Geron Hasanbelliut për hakmarrje, kush është Kasandro Noga! Jepte mijëra euro për vrasje të bujshme

Pagoi për vrasjen e Geron Hasanbelliut për hakmarrje, kush është Kasandro Noga! Jepte mijëra euro për vrasje të bujshme