Gjyqtarë e prokurorë të shkarkuar nga vettingu u pezullohet licensa për 5 vite nëse kallëzohen penalisht

TIRANË - Gjyqtarët dhe prokurorët të cilët janë skualifikuar nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), do tu hiqet licensa e avokatit për 5 vite, nëse do të ketë një kallëzim penal ndaj tyre.

Ky është vendimi i prodhuar pasditen e sotme gjatë mbledhjes së Këshillit Kombëtar të Dhomës së Avokatëve të Shqipërisë.

Ky vendim prek dhe ata gjyqtarë e prokurorë të cilët kanë dhënë dorëheqjen nga procesi i vettingut, ku të gjithë nuk do të mund të ushtrojnë detyrën e tyre për 5 vite nëse do të ketë kallëzim penal ndaj tyre.

Ndërkohë, Taulant Balla edhe vetë ShBA, e cila është një nga nismëtaret e reformës në drejtësi, ka kërkuar që të gjithë prokurorët dhe gjyqtarët që janë skualifikuar nga vettingu të ndiqen penalisht.

E.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Avokat: 06/11/2020 19:56

  Ne profesione te tjera te hiset licensa kur gabon pa dashje, ndersa gjyqtaret jane hajdut e kriminel.., pse duhet dikush ti padis por spak duhet veproj kryesisht per te gjithe..

  Përgjigju
 • Tirona: 06/11/2020 19:32

  Nese iu konfiskohen te gjitha pasurite qe i kane vene me korrupsion, 5 vite heqje liqense e avokatise jane mjaftueshem , nese nuk iu konfiskohen pasurite, ata do tallin bythen, se me pasurine qe kane vene do te shkojne te bejne nja 5 vjete pushime ne resortet me te shtrejta te botes.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Tentoi të vrasë të riun me thikë, arrestohet 34-vjeçari në Kukës

Tentoi të vrasë të riun me thikë, arrestohet 34-vjeçari në Kukës