Gjyqtarja e fundit e 'Gërdecit' Shefkie Demiraj para Vettingut, nuk justifikon plotësisht pasurinë, ja çfarë ndodhi me 10 gjyqtarët e tjerë

Gjyqtarja e fundit e 'Gërdecit' Shefkie Demiraj para Vettingut, nuk justifikon plotësisht pasurinë, ja çfarë ndodhi me 10 gjyqtarët e tjerë

Shefkie Demiraj në KPK

Komisioni i Vettingut do të vendosë nesër për konfirmimin ose shkarkimin nga detyra të gjyqtares, Shefkie Mataj (Demiraj), e cila është edhe gjyqtarja e fundit që ka marrë pjesë në procesin gjyqësor të Gërdecit që del para Vettingut. Shefkie Demiraj u paraqit dje para trupës gjykuese të përbërë nga Roland Ilia, Pamela Qirko dhe Valbona Sanxhaktarim për t’u njohur me rezultatet e hetimit për të tre kriteret. Komisioni i Vettingut ka konstatuar se gjyqtarja nuk justifikon plotësisht me burime të ligjshme të ardhurash një shtëpi tre kate + papafingo në Tiranë ndërtuar gjatë periudhës 1998-2012, me sipërfaqe rreth 461 m2 dhe me vlerë të deklaruar 20 milionë lekë.

Komisioni i Vettingut konstato edhe pamundësi financiare për blerjen e një automjeti tip Benz në vitin 2014, kundrejt çmimit 950 mijë lekë, ndërsa vëzhguesi ndërkombëtar Steven Kessler e pyeti gjyqtaren se si ka mundësi që Ministria e Shëndetësisë i kishte akorduar rreth 30 mijë SUD për kurimin e djalit. Gjyqtarja dha shpjegime të hollësishme dhe prapësoi çdo konstatim rëndues të trupit gjykues.

Shefkie Demiraj ka qenë pjesë e trupit gjykues të shkallës së parë për dosjen e Gërdecit. Në mars të vitit 2012, 4 vite pas tragjedisë, Gjykata e Shkallës së Parë Tiranë dha vendimet për 29 të pandehurit e dosjes Gërdecit, duke shpallur 7 prej tyre të pafajshëm. Trupi gjykues përbëhej nga Fatmira Hajdari, Ridvan Hado dhe Shefkie Demiraj.

Gjykata e Apelit, me trupë gjykuese të përbërë nga laudin Malaj, Gent Shala dhe Shkëlqim Miri, shpalli fajtorë dhe dënoi 7 personat që ishin shpallur të pafajshëm nga shkalla e parë. Por, Apeli uli dënimin për Ylli Pinarin në 15 vjet, nga 18 që kishte dhënë Shkalla e Parë, si dhe për Mihal Delijorgjin dhe Dritan Minxollin me 1/3.

Para Komisionit të Vettingut, gjyqtarja Shefkie Mataj (Demiraj) i përgjigj pyetjes se pse Gjykata e Apelit ndryshoi pjesërisht vendimin e shkallës së parë, duke pohuar se çështja kishte qenë mjaft komplekse dhe se ndryshimet që kishte bërë Apeli kishin të bënin me mënyrën e vlerësimit të rrethanave dhe në bindjen e brendshme.

Po kush janë gjyqtarët e Gërdecit dhe çfarë ka ndodhur me ta?

Shkalla e parë

Fatmira Hajdari, shkarkuar nga KPK-ja

Ridvan Hado, konfirmuar në detyrë

Shefkie Demiraj, në proces Vettingu

Apeli

Alaudin Malaj, dorëhequr, përjashtuar nga drejtësia për 15 vite

Shkëlqim Miri, arrestuar, dënuar për korrupsion

Genti Shala, konfirmuar në detyrë 

Gjykata e Lartë

Tom Ndreca, shkarkuar nga detyra

Admir Thanza, shkarkuar nga detyra

Shkëlzen Selimi, shkarkuar nga detyra

Medi Bici, konfirmuar në detyrë

Ardian Nuni, dorëhequr

K.T./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • LORA: 27/09/2022 18:01

    Besoj se kjo (shefkie demiraj) e meriton antaresine besnike ne korporaten kusaro-kriminale dhe antishqiptare te llallerise dhe gjin-gjonerise.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Durrës/ Makina përplaset me trafikndarësen, humbin jetën dy pasagjeret, në gjendje kritike drejtuesi 26 vjeçar

E rëndë në Durrës/ Makina përplaset me trafikndarësen, humbin jetën dy pasagjeret, në gjendje kritike drejtuesi 26 vjeçar