GOLAT/ Arsenal fiton 2-3 derbin kundër Tottenham, Man. Cityt mposht 0-2 Nottinghamin dhe i bën presion "Topçinjve" të Londrës

GOLAT/ Arsenal fiton 2-3 derbin kundër Tottenham, Man. Cityt mposht 0-2 Nottinghamin dhe i bën presion

Arsenal 'sheh' titullin

Premier League e futbollit në Angli vijoi me raundin e 35-të. Kjo e dielë sportive nisi në orën 15:00, aty ku Arsenali fitoi 2-3 në udhëtim kundër Tottenham në derbin e Londrës veriore duke mbajtur kreun e tabelës. Po në këtë orar Bournemouth fitoi 3-0 kundër Brighton. Manchester City fitoi 0-2 ndaj Nottingham në shtëpinë e këtyre të fundit duke ndjekur Arsenalin kryesues.

Në "Tottenham Stadium", Spursat vendas u mundën 2-3 nga Arsenali. "Topçinjtë" e Artetas treguan cilësi në fushë duke bërë që të jenë sërish prijës në tabelën e klasifikimit. Ndeshja nisi "zjarr" për Arsenalin që shënoi tre gola në pjesën e parë.

Fillimisht ishte Hojbjerg në minutën e 15-të që shënoi autogol, teksa Saka në 27' dhe Havertz në 38' trefishuan për djemtë e Artetas. Në fraksionin e dytë gabimi i portierit Raya bëri që Romero të rihapte ndeshjen me golin e tij. Në fund kishte vend edhe për golin e Son, teksa Tottenham nuk mundi të dalë me pikë nga shtëpia. Kështu Spurs me 60 pikë mbajnë vendin e pestë, shtatë pikë dhe dy ndeshje më pak se Aston Villa që është në pozitën e katërt. Arsenal me 80 pikë është në krye, duke ndjerë presionin e Cityt.

Në "City Ground" Nottinghami vendas u mund 0-2 nga Manchester City. "Qytetarët" tanimë janë në ndjekje të kryesuesve të Arsenalit dhe kanë një ndeshje më pak, teksa pretendojnë të mbajnë fronin e kampionit në Premier League. Ndeshja u zhbllokua nga Gvardiol në minutën e 32, me kroatin që shënoi me kokë pas një krosimi të De Bruyne nga këndorja. Sërish De Bruyne pasoi për Haaland në minutën e 71, me sulmuesin që rikthehet te goli dhe "vulosi" tri pikët. Man. City mban vendin e dytë me 79 pikë, një më pak se Arsenali që prin tabelën.

Premier League, raundi 35:

E diel, 28 prill

15:00 Bournemouth 3-0 Brighton

15:00 Tottenham 2-3 Arsenal

17:30 Nottingham 0-2 Manchester City

Renditja:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:38
VIDEO/ Haaland rikthehet të shënojë, Man. City fiton 0-2 kundër Nottingham dhe ndjek Arsenalin


Në "City Ground" Nottinghami vendas u mund 0-2 nga Manchester City. "Qytetarët" tanimë janë në ndjekje të kryesuesve të Arsenalit dhe kanë një ndeshje më pak, teksa pretendojnë të mbajnë fronin e kampionit në Premier League. Ndeshja u zhbllokua nga Gvardiol në minutën e 32, me kroatin që shënoi me kokë pas një krosimi të De Bruyne nga këndorja. Sërish De Bruyne pasoi për Haaland në minutën e 71, me sulmuesin që rikthehet te goli dhe "vulosi" tri pikët. Man. City mban vendin e dytë me 79 pikë, një më pak se Arsenali që prin tabelën.

VIDEO E GOLAVE (KLIKO)

Ora 18:08
VIDEO/ Tottenham 2-3 Arsenal, 'Topçinjtë' fitojnë derbin e Londrës veriore dhe mbajnë kreun e Premier League


Në "Tottenham Stadium", Spursat vendas u mundën 2-3 nga Arsenali. "Topçinjtë" e Artetas treguan cilësi në fushë duke bërë që të jenë sërish prijës në tabelën e klasifikimit. Ndeshja nisi "zjarr" për Arsenalin që shënoi tre gola në pjesën e parë.

Fillimisht ishte Hojbjerg në minutën e 15-të që shënoi autogol, teksa Saka në 27' dhe Havertz në 38' trefishuan për djemtë e Artetas. Në fraksionin e dytë gabimi i portierit Raya bëri që Romero të rihapte ndeshjen me golin e tij. Në fund kishte vend edhe për golin e Son, teksa Tottenham nuk mundi të dalë me pikë nga shtëpia. Kështu Spurs me 60 pikë mbajnë vendin e pestë, shtatë pikë dhe dy ndeshje më pak se Aston Villa që është në pozitën e katërt. Arsenal me 80 pikë është në krye, duke ndjerë presionin e Cityt.

VIDEO E GOLAVE (KLIKO)

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Shqiptari që mban Flakën Olimpike në Paris! Njihuni me Adrian Sukën, ish-futbollistin e Kombëtares kuqezi

Shqiptari që mban Flakën Olimpike në Paris! Njihuni me Adrian Sukën, ish-futbollistin e Kombëtares kuqezi