GOLAT/ Tirana përmbys 2-3 Kukësin, Partizani 1-1 ndaj Egnatias në kryeqytet! Teuta fiton pas 13 javësh dhe i largohet fundit

Superliga shqiptare e futbollit nisi këtë të shtunë me javën e 22-të. Në Kukës, vendasit u mposhën 2-3 nga Tirana, paçka se verilindorët kaluan dy herë në epërsi. Në 16:00 në "Arenën e Demave", Partizani dhe Egnatia barazuan 1-1, ndërsa në "Niko Dovana" të Durrësit Teuta bëri surprizën dhe mposhti 3-0 Skënderbeu. Pas 13 ndeshjeve pa fitore, durrsakët sigurojnë tri pikë dhe lënë Kukësin në fundin e klasifikimit.

Dramatike ndeshja në verilindje të vendit. Kukësi humbi 2-3 me Tiranën për raundin e 22-të në Superligën e futbollit. U deshën 100 minuta, dy penallti të akorduara nga VAR-i dhe përmbysje që bardheblutë të riktheheshin te tri pikët dhe të zhysnin Kukësin në zonën e ftohtë. Trajneri Emiljano Çela debuton me humbje te verilindorët.

Përballja nisi me tifozë dhe diell në stadium, që në fund nuk rezultoi klima e duhur për vendasit. Kukësi kaloi në epërsi me Salami në minutën e 15-të, para se Latifi të barazonte nga pasiguria e Tafas. Redon Dragoshi në minutën e 39-të kaloi sërish në epërsi Kukësin, me pjesën e parë që u mbyll me këto shifra.

Në pjesën e dytë ishte Abazaj që barazoi nga penalltia në minutën e 69-të. Kryesori Florjan Lata u konsultua me VAR-in dhe më pas në të 89 minutë dha sërish penallti për Tiranën. Këtë herë Patrick shënoi golin e suksesit 2-3 për Tiranën, që mbajti rezultatin edhe pas nëntë minutave shtesë.

Ndeshja e tretë mes tyre që përfundon 1-1. Partizani dhe Egnatia barazuan me dy gola në "Arenën e Demave" në kryeqytet, me të kuqtë e Orges Shehit që kanë tre ndeshje pa fitore. Kryesuesit e Superligës, Egnatia e tregoi edhe njëherë se nuk është kot në krye dhe shënoi në minutën e 60-të me Sebastian Spahiun. "Predha" nga distanca s'u ndal dot nga Panajot Qirko në portë.

Më pas miqtë e Edlir Tetovës patën edhe disa raste të pastra për të shënuar golin e dytë, ndërsa "Demat" iu falën Xhuliano Skukës në minutën e 90-të për golin e barazimit. Dibrani mori një pasim nga Sota dhe nuk e pati të vështirë ta ndalte sferën pas shpinës së Sherrit. Ky ishte goli i dytë për të pas rikthimit, pasi më herët ka ndëshkuar Apoloninë në Kupë.

Ora 18:03
VIDEO/ Tetova bën për 'ujë të ftohtë' Shehin, Egnatia barazon 1-1 ndaj Partizanit në kryeqytet! Skuka shmang turpin në fund

Me tre ndeshje pa fitore, duhej miku Edlir Tetova që të bënte për "ujë të ftohtë" Orges Shehin në pankinën e Partizanit. Egnatia me 47 pikë qëndron në vendin e parë të renditjes, teksa Partizani me dhjetë pikë më pak e ndjek si i dyti.

Ora 15:44
VIDEO/ Tirana e bën dramë, VAR dhe dy penallti në Kukës! Bardheblutë përmbysin 2-3 në limite

Me 33 pikë Tirana merr vendin e tretë, me pikë të barabarta me Vllazninë. Kukësi pëson humbjen e 11-të sezonale dhe me 19 pikë renditet i parafundit.

S.DH/E.H/Shqiptarja.com

×

VIDEO/ Rey Manaj 'pa frena', shënon golin e 22-të në Turqi dhe fiton kundër Cikalleshit