GOLAT/ Goli 'in-extremis' shpëton Juventusin, Roma fiton në Europa League

Europa League zhvilloi dy ndeshjet e para gjysmëfinale. Në Torino, Juventusi barazoi 1-1 me Sevillan, ndërsa Roma fitoi 1-0 me Bayer Leverkusen. Ndeshjet e kthimit mes këtyre skuadrave do zhvillohen të enjten që vjen, aty ku do mësohen edhe skuadrat që do shkojnë në finalen e madhe të Budapestit më 31 maj në 21:00.

Në "Allianz Stadium", Juventusi dhe Sevilla barazuan 1-1 për ndeshjen e parë gjysmëfinale të Europa League. Ndeshja u hap në minutën e 26-të nga miqtë me En Nesyri. Një asist i Ocampos dhe kundërsulm i shpejt i miqve ka sjellë golin e Sevillas, me stadiumin që heshti. Në pjesën e dytë, Juventus u zgjua dhe krijoi disa raste, edhe pse jo për gol. Do duhej minuta e shtatë shtesë që një rivënie këndore të kthehej në gol. Asisti me kokë i Pogba u shfrytëzua mirë nga Gatti, me qendërmbrojtësin që vendoi ekuilibrat. Tanimë Juve ka edhe një shans në Sevilla, me spanjollët që janë ekspertë të këtij kompeticioni.

Roma fitoi 1-0 me Bayer Leverkusen në "Olimpico", me ndeshjen që vlente për gjysmëfinalen e parë të Europa League. Pjesa e parë e duelit ishte pa histori, me skuadrat që kërkuan mos pësonin. Në minutën e 63 të ndeshjes ishte momenti kulmor i sfidës, aty ku Bove dërgoi topin në rrjetë. Abraham së pari u ndal nga portieri mik, me Bove që nuk gaboi në rastin e dytë. Kështu me fitoren në shtëpi, Roma është me një këmbë në finalen e Europa League, teksa nuk e ketë të lehtë në Gjermani kundër "Aspirinave".

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:57
Roma me një këmbë në finale, një 'adoleshent' nderon Mourinhon (VIDEO)

Roma fitoi 1-0 me Bayer Leverkusen në "Olimpico", me ndeshjen që vlente për gjysmëfinalen e parë të Europa League. Pjesa e parë e duelit ishte pa histori, me skuadrat që kërkuan mos pësonin. Në minutën e 63 të ndeshjes ishte momenti kulmor i sfidës, aty ku Bove dërgoi topin në rrjetë. Abraham së pari u ndal nga portieri mik, me Bove që nuk gaboi në rastin e dytë. Kështu me fitoren në shtëpi, Roma është me një këmbë në finalen e Europa League, teksa nuk e ketë të lehtë në Gjermani kundër "Aspirinave".

Ora 09:56
VIDEO/ Juventus Gatti për Sevillan, bardhezinjtë i falen minutës së fundit

Në "Allianz Stadium", Juventusi dhe Sevilla barazuan 1-1 për ndeshjen e parë gjysmëfinale të Europa League. Ndeshja u hap në minutën e 26-të nga miqtë me En Nesyri. Një asist i Ocampos dhe kundërsulm i shpejt i miqve ka sjellë golin e Sevillas, me stadiumin që heshti. Në pjesën e dytë, Juventus u zgjua dhe krijoi disa raste, edhe pse jo për gol. Do duhej minuta e shtatë shtesë që një rivënie këndore të kthehej në gol. Asisti me kokë i Pogba u shfrytëzua mirë nga Gatti, me qendërmbrojtësin që vendoi ekuilibrat. Tanimë Juve ka edhe një shans në Sevilla, me spanjollët që janë ekspertë të këtij kompeticioni.

S.DH/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • e drejta: 12/05/2023 10:05

  NELLA PARTITA DI RITORNO A SIVIGLIA SARA UN ALTRA MUSICA..I GOBBI DEVONNO ESSERE COSCIENTI E PURE PREPARATI CHE SARANNO UMIGLIATI....

  Përgjigju
  • Romano: 12/05/2023 11:52

   A figlio dela mingiotta...

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Përgjaket veriu i Kosovës, burime të policisë së Kosovës: 8 serbë të vrarë, 6 të arrestuar

Përgjaket veriu i Kosovës, burime të policisë së Kosovës: 8 serbë të vrarë, 6 të arrestuar