GOLAT/ Haaland 'përbindësh' që në start, City i shënon tre herë debutuesve të Burnley! Fillon Premier League

Premier League e futbollit në Angli filloi sezonin e ri. Kampionët në fuqi të Manchester City-t fituan në udhëtim 0-3 kundër Burnley, me Erling Haaland që tregoi se është një "përbindësh" që në fillimin e sezonit. Debutuesit e Burnley nuk mundën të reagonin përballë makinerisë së Guardiolës, me legjendën e City dhe trajnerin e vendasve, Vincent Kompany që u dorëzua kundër ish-ekipit të tij.

Dueli u zhbllokua vetëm pas katër minutave lojë, me norvegjezin Haaland që shënoi pas asistit të Rodrit. Shfaqja nuk do përfundonte këtu, pasi Haaland në të 36 minutë shënoi edhe golin e dytë, duke i dërguar të tijtë në dhomat e zhveshjes me avantazhin e dyfishtë.

Pjesa e dytë pa Pep Guardiolën të ndëshkuar me karton të verdhë në stol, pas protestave. Në të 75 minutë ishte Rodri që shënoi për 0-3 duke vulosur takimin. Në fund, kampionët aktualë të Premier League fituan me tre gola në ndeshjen hapëse të sezonit, duke treguar se do jenë pretendentë për të mbajtur fronin.

Ora 10:02
'Xixa' mes Guardiolës dhe Haaland, trajneri qorton sulmuesin në fushë! Trajneri largon kamerën i nervozuar (VIDEO)

Trajneri i Manchester City-t, Pep Guardiola, u përfshi në një debat të nxehtë me Erling Haaland në fundin e pjesën së parë, pavarësisht se sulmuesi shënoi dy herë para pushimit në ndeshjen kundër Burnley.

Kampionët në fuqi të Premier League fituan 0-3 kundër Burnley-t të sapopromovuar në Premier League, me Haaland që shënoi dopietë dhe Rodri një gol.

Edhe pse ekipi i tij kishte dy gola avantazh në fundin e pjesës së parë, Guardiola nuk u përmbajt duke i dhënë një mesazh të fortë sulmuesit Haaland, rrugës për në dhomat e zhveshjes.

Guardiola shpjegoi pas ndeshjes se diskutimi u përqëndrua në dëshirën e Haaland për të luajtur me pasime pas tij, në vend që të mbante topin në këmbë, në pritje të daljes para të lojtarëve të tjerë.

“Ai e donte topin pas tij dhe ai top nuk duhej të ishte prapa. Ndonjëherë duhet të jesh i durueshëm për të gjetur momentin e duhur. Ai nuk ishte i nxehur, unë nuk jam i nxehur. Në futboll ndodh. Mos e bëni dramatike", tha Pep pas ndeshjes.